Secții de poliție din București, infestate de ploșnițe. Mai multe persoane au fost mușcate de insecte. Poliția Capitalei dă asigurări că spațiile sale sunt igienizate regulat

4 September 2025, 18:38

Mai multe secții de poliție din Capitală, printre care sediul Arestului Central, sunt infestate de ploșnițe, acuză sindicaliștii din Ministerul de Interne. Zeci de polițiști, dar și suspecți reținuți sau arestați au fost mușcați de aceste insecte, de care se scapă foarte greu. Poliția Capitalei dă asigurări că spațiile sale sunt igienizate regulat. Nu e însă suficient, spun sindicaliștii, mai ales că centrele de reținere se reinfestează ușor.

Sindicatul Europol se plânge că, în sediile mai multor secții de poliție care au centre de reținere, mișună ploșnițele. Imaginile publicate de sindicat arată mușcături multiple pe membrele unor polițiști și insecte pe mobila din birouri. Zece dintre polițiști au ajuns și la urgențe, mai spun reprezentanții Europol.

Cosmin Andreica, președintele Sindicatului Europol: Noi am contactat Poliția Capitalei înainte să dăm publice imaginile, dar ni s-a spus că bugetul e foarte redus. S-au plâns și avocații persoanelor reținute. Această infestare poate fi eliminată doar dacă se elimină și obiectele de mobilier, alte furnituri, saltele. O simplă deratizare elimină pentru o perioadă scurtă problema.

Iar problema, atrag atenția reprezentanții sindicatului, este că, pentru moment, instituțiilor statului nu li se permite achiziția de mobilier nou.

Ca răspuns la reclamații, Poliția Capitalei spune că tratează cu maximă seriozitate orice aspect ce ține de sănătatea și siguranța polițiștilor, dar și de condițiile oferite persoanelor aflate în custodie.

Se precizează că deratizările și dezinsecțiile se fac trimestrial în toate secțiile de poliție.

Crina Eșanu, purtător de cuvânt, Poliția Capitalei: În ce privește centrele de reținere, se desfășoară acțiuni periodice, deși există posibilitatea reintroducerii ploșnițelor prin obiecte personale, haine și alte bunuri.

Specialiștii confirmă că de ploșnițe nu se scapă ușor.

Andrei Curic, reprezentat firmă dezinsecție: E unul din cele mai dificile tratamente de dezinsecție. Se ascund în crăpături, saltele. Pentru a eradica o infestare de ploșnițe sunt necesare minimum 3 tratamente la intervale de 10–14 zile. În niciun caz tratamente la trei luni.

Nu doar polițiștii, ci și deținuții suferă din cauza infestării. Iar prezența ploșnițelor este un semn că, în general, igiena în aceste spații este precară, spun medicii.

Liliana Preoțescu, medic primar, boli infecțioase: Ploșnița nu transmite lucruri deosebite, dar prezența ei arată că sunt condiții insalubre, șobolani, mizerie. Unde sunt ploșnițe, sunt și șobolani. În căminele studențești nu îți dau voie să vii cu nicio saltea, pentru că poți aduce ploșnițe și nu mai scapă de ele.

O altă problemă este că dezinsecțiile cu substanțe toxice necesită evacuarea persoanelor din spațiile în care se lucrează, un lucru greu de făcut în centrele de reținere și arest.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite