Protestul crescătorilor de capre și oi la Bucureşti. ANSVSA negociază în Iordania condiţiile pentru exportul de ovine

Ciobanii din toată țara au venit din nou la București, în fața Guvernului. Sunt nemulțumiți că autoritățile au hotărât sacrificarea a peste 200 de mii de oi, după apariția pestei rumegătoarelor mici. Mai multe gospodarii din județul Timiș sunt afectate. Fermierii cer stabilirea unui preț minim garantat de 20 de lei pentru kilogramul de carne în viu pentru ovine și caprine.

A început retestarea animalelor în Timiş, la presiunea crescătorilor de oi, în contextul focarului de pestă

A început retestarea animalelor în Timiş, la presiunea crescătorilor de oi care timp de două zile au ieşit la proteste. Peste 14 mii de animale au fost sacrificate doar luna trecută după izbucnirea unui focare de pestă. Fermierii au cerut în stradă oprirea sacrificărilor în masă, retestarea şi carantină. Fiecare gospodărie va fi evaluată separat şi vor fi ucise doar animalele bolnave, a promis preşedinte Autorităţii Sanitar Veterinare.

Ultima Oră

Cele mai citite