Fermierii au protestat, după ce au fost descoperite mai multe focare de pestă. Ei cer să nu le mai fie omorâte animalele. Vor fi aplicate mai multe măsuri de urgență în perioada următoare

3 septembrie 2024, 14:40 (actualizat 3 septembrie 2024, 18:57)

Protest în stradă al fermierilor din judeţele Timiş şi Caraş-Severin. Ore bune, în centrul localităţii timişene Clopodia, zeci de crescători de oi le-au cerut autorităţilor să nu le mai ucidă animalele. În comuna Jamu Mare, de care aparține şi localitatea Clopodia, au fost omorâte, de la sfârşitul lunii iulie, peste 14.000 de animale. Ultimele au fost ucise săptămâna trecută, iar astăzi primarul a anunţat că încă 1.500 de oi au fost confirmate cu pestă. Miercuri, o comisie a autorităţii Sanitar-Veterinare de la Bucureşti va merge în judeţul Timiş pentru a sta de vorbă cu crescătorii de oi.

Un bărbat din zonă crește oi de când se știe. În ultimii 15 ani și-a întreținut familia cu ajutorul turmei formată din 100 de animale. În ultimele zile, odată cu depistarea focarelor de pestă în localitate, autoritățile au testat și trei dintre oile familiei. Vestea că rezultatele sunt pozitive și animalele trebuie omorâte a căzut ca un trăznet.

Ionuț Curtușan, crescător de oi: De două săptămâni și ceva aproape de trei le țin în carantină. Nu mi-a murit niciuna, dar domnii doctori nu vor să înțeleagă chestia asta. Pur și simplu trebuie omorâte. Pe buletinele care mi le-o dat că tre să le îngroape nu mi-o scris nimeni nimic cu cât mă despăgubește.

Pesta oilor a făcut dezastru și în Jamu Mare. Cu lacrimi în ochii oamenii le-au cerut autorităților să-i ajute să nu-și piardă singura sursă de venit.

Primul focar de pestă a fost descoperit aici la sfârșitul lunii iulie. Atunci, au fost omorâte 13 mii de oi. Săptămâna trecută, alte 850 de mioare au fost ucise după ce a fost confirmat un nou focar. Iar virusul continuă să se răspândească.

Petre Neaga Gagea, primarul localităţii Jamu Mare: Analizele au ieșit pozitiv pentru încă 1.500 de animale. Au venit rezultatele pentru alte două exploatații și rezultatele au ieșit negativ.

Pentru a controla focarul, crescătorii din Jura Mare nu au voie să-și miște animalele pe o raza de 15 kilometri în jurul comunei.

Flavius Nicoară, director DSVSA Timiș: Recomandarea noastră este ca crescătorii de oi să nu permită intrarea în exploatație nimănui cu excepția medicilor veterinari.

Peste 235 mii de oi și capre au fost sacrificate până acum de când s-a descoperit primul focar de pestă, în județul Tulcea. Din 20 iulie, virusul a ajuns și în județele Constanța, Ialomița și Timiș, iar în prezent sunt active 64 de focare. Supărările și îngrijorările crescătorilor de animale au fost discutate și cu premierul României într-o întâlnire la Palatul Victoriei.

În perioada următoare vor fi aplicate mai multe măsuri de urgență pentru controlul pestei oilor și caprelor.

Alexandru Bociu, preşedintele ANSVSA: Pentru o perioadă de 30 de zile limităm orice mișcare între exploatații. Dăm posibilitatea ca efectivele de ovine și caprine să meargă din exploatații către abator, centrele de colectare. Ce e foarte important de subliniat este că exporturile nu sunt închise.

Autoritatea Sanitar Veterinară urmează să renegocieze și condițiile de export a oilor și caprelor în Maroc, Iordania și Arabia Saudită.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite