Odată cu venirea iernii, creşte numărul persoanelor fără adăpost care au nevoie de sprijinul Direcției de Asistență Socială din Primăria Timișoara. Instituția caută soluții să-i ajute pe toţi cei care trăiesc pe stradă.
Viata lor este o continua lupta pentru supraviețuire! În fiecare noapte, dorm sub cerul liber, iar dacă este frig se înghesuie prin canale, scări de blocuri, barăci sau case ruinate. Ziua, își caută de muncă pentru a avea măcar o pâine până seara.
Ambasadorul Paul Brummell se alătură World Homeless Action Day (Ziua internaţională dedicată oamenilor fără adăpost), marcată în întreaga lume pe 10 octombrie.
Dar din dar se face rai. Mai mulți tineri voluntari din Iași au pregătit ad-hoc o masă pentru orice persoană care a trecut duminică prin gară. Inițiativa face parte din mișcarea mondială "Hrană, nu bombe" și este considerată o acțiune de solidaritate, nu de caritate.