persoane fără adăpost
În accidentul rutier din Timiș au fost implicate 3 autoturisme. O persoană a murit şi 4 au fost rănite în apropiere de Chevereşu Mare. Un accident mortal s-a petrecut și în Vâlcea, după ce un autoturism și un autotren încărcat cu lemne s-au ciocnit. O persoană a murit, iar una a fost grav rănită. Traficul între Pitești și Curtea de Argeș a fost blocat sâmbătă, după ce şoferul unui autoturism a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens, unde s-a izbit de o mașină care se deplasa regulamentar. Cele două autovehicule au fost lovite apoi de un alt autoturism.
Aproape 400 de utilaje au acționat pentru deszăpezirea străzilor din Capitală. Primăria promite că vor fi curățate și arterele secundare
Primăria Capitalei anunţă că traficul în Bucureşti se desfăşoară în condiţii normale de iarnă, după ce, în cursul nopţii, 367 utilaje şi 425 de operatori au acţionat pe toate arterele principale din oraş.
Gabriela Firea cere sprijin de la populaţie în cazul persoanelor fără adăpost: Nu este normal să nu avem spirit civic
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a făcut luni un apel către populaţie să sune autorităţile pentru a veni în sprijinul oamenilor străzii în această perioadă de vreme rea, astfel încât acestea să fie cazate în centrele sociale.
Proteste la Budapesta, după ce a intrat în vigoare legea care le interzice persoanelor fără adăpost să doarmă în spaţiul public
Sute de oameni au protestat în fața parlamentului din Budapesta după adoptarea modificărilor din Constituție care interzic dormitul în spațiile publice. Noile reglementări au intrat deja în vigoare.
Pedepse pentru cei fără adăpost. Ungaria este prima ţară care interzice prin Constituţie locuitul pe străzi
Ungaria a devenit singura ţară din lume în care locuitul pe stradă este interzis prin Constituţie. Noua prevedere, votată vara trecută, a intrat în vigoare luni, aşa că persoanele “prinse în flagrant” vor face închisoare, dacă refuză să se ducă la adăpost.
Ger în Capitală. Sute de persoane fără adăpost au fost duse în centrele sociale
Frigul năprasnic a pus stăpânire și pe Capitală. A fost cea mai geroasă noapte din această iarnă. Primii afectați de gradele extrem de scăzute sunt cei care trăiesc pe stradă. Pentru ei există o singură soluție: centrele sociale.
Gerul cumplit a umplut adăposturile destinate oamenilor străzii. Povești emoționante
O cană de ceai, o masă caldă sau un pat confortabil. Pentru mulți sunt lucruri lucruri banale, dar pentru persoanele fără adăpost sunt detalii care fac diferența dintre viață și moarte. În perioadele geroase, singura lor șansă de supraviețuire sunt adăposturile publice, unde se pot bucura de un acoperiș și o farfurie cu supă.
Dator pe viață statului, după ce a trăit 10 ani pe străzi
Bărbatul care a trăit 10 ani pe străzi la Timișoara și a reușit să se reabiliteze nu a scăpat totuși de probleme.
Centrul de noapte pentru persoanele fără adăpost din Iași, mistuit de flăcări. Cele 43 de persoane din clădire au fost evacuate
Oamenii străzii din Iaşi au pierdut şi ultimul loc în care mai puteau să se ferească de frigul iernii! Centrul de noapte pentru persoanele fără adăpost a luat foc. Nu au fost victime pentru că toată lumea a fost evacuată la timp. Acum autoritățile caută soluții ca să-i ajute pe cei fără un acoperiș deasupra capului. În Galați însă, trei bărbați nu au avut nicio șansă în fața gerului. Bieții oameni au murit înghețați.

