Cazul sinuciderii în grup de la Călărași: Primăria făcuse demersuri pentru ținerea sub observație de specialitate a celor 3 persoane care mai încercaseră să își ia viața. Decizia instanței: internarea forțată nu era posibilă

Sinuciderea în grup de la Călăraşi a scos la iveală lacunele legii și incapacitatea autoritaţilor de a evita o astfel de tragedie. Membrii familiei nu erau la prima tentativă de a-şi lua viaţa, după ce au ajuns să trăiască pe străzi. Toată lumea spune acum că atât femeia de 77 de ani, cât și fiica și fiul ei, ambii adulți, aveau probleme psihice, dar nimeni nu le pusese un diagnostic. Vineri, cei trei au decis să se sinucidă. Bărbatul a fost salvat în ultimul moment din apele Dunării. Atenție, sunt detalii cu puternic impact emoțional!

Moș Crăciun a venit și la persoanele fără adăpost

Moș Crăciun nu i-a uitat nici pe cei mai vulnerabili dintre noi. Abandonați de rude și de prieteni, persoanele din centrele de adăpost au primit cadouri și mâncare caldă. În jurul bradului, au încercat să uite de nevoi și de probleme. I-au scris Moșului poezii, au cântat colinde și au sărbătorit Nașterea Domnului împreună, ca într-o mare familie.

Organizația Națiunilor Unite: În anul pandemiei, numărul celor forțați să-și părăsească locuințele a crescut

Numărul persoanelor forţate să-şi părăsească locuinţele din cauza conflictelor, persecuţiilor şi încălcării drepturilor omului s-a dublat în ultimul deceniu, ajungând la 82,4 milioane la sfârşitul anului trecut, a indicat vineri Organizaţia Naţiunilor Unite. "În anul COVID, într-un an în care deplasarea a fost practic imposibilă pentru cei mai mulţi dintre noi (...) 3 milioane de persoane au fost dislocate în mod forţat", a declarat Înaltul Comisar al ONU pentru refugiaţi, Filippo Grandi, pentru Reuters.

Cum pot fi imunizate împotriva coronavirusului persoanele fără adăpost. Marea problemă: lipsa unei evidențe reale a celor care își duc traiul pe străzi

România a început, în sfârşit, să vaccineze împotriva COVID-19 şi persoanele fără adăpost. Oficialii anunţă că 20% dintre aceste persoane aflate în evidență au fost deja imunizate cu prima doză, iar 18% au primit ambele doze. "Este o glumă", spun organizațiile non-guvernamentale. Sunt mii de astfel de persoane de care autorităţile nu ştiu pentru că nu le-au căutat niciodată.

Ultima Oră

Cele mai citite