Patriarhia Română
Patriarhia Română a transmis mai multe îndrumări către unitățile de cult ale Bisericii Ortodoxe Române din țară, privind participarea credincioşilor la sfintele slujbe în interiorul şi în exteriorul lăcaşurilor de cult.
Patriarhia cere permisiunea să oficieze slujbele în biserici
Biserica Ortodoxă Română a cerut autorităților să permită organizarea slujbelor în interiorul lăcășurilor de cult. Ministrul Sănătății spune însă că abia după 1 iulie ar putea fi luată o decizie, în funcție de evoluția îmbolnăvirilor. În acest moment, slujbele se oficiază doar în aer liber.
Slujba de Paște, oficiată în noaptea de Înălțare. Arhiepiscopia Tomisului va împărți Lumina Învierii. Reacția Patriarhiei
Decizie neobișnuită la Arhiepiscopia Tomisului. Săptămână viitoare, cu o noapte înainte de Înălțare, în bisericile și mănăstirile din Constanța va fi oficiată slujba de Paști, iar preoții vor împărți Lumina Învierii.
Medici întruchipați ca sfinți, în semn de recunoștință pentru cei din linia întâi a luptei cu coronavirusul. "Blasfemie" acuză Patriarhia. Primăria Capitalei a cerut retragerea afișelor
Scandal pe seama unor afişe publicitare prin care o agenţie a ales să îşi exprime recunoştinţa faţă de cei care luptă acum pentru salvarea de vieţi. Patriarhia Română vorbeşte despre blasfemie după ce pe panourile publicitare au apărut medici cu aureole, iar Primăria Capitalei a cerut chiar retragerea afişelor.
Dileme spirituale în postul Paștelui, sub stare de urgență. Nu este acceptată, sub nicio formă, mărturisirea păcatelor prin telefon sau online
Faptul că în Postul Paștelui nu se pot spovedi și împărtăși așa cum o făceau până acum, este, pentru mulți dintre credincioși ortodocși și catolici, o mare dilemă spirituală. Preoții le recomandă totuși să mai aibă răbdare. Îi asigură că Dumnezeu este înțelegător și că nu se va supară pentru acest lucru. Nu este acceptată, sub nicio formă, însă, mărturisirea păcatelor prin telefon sau online.
Cazul copiilor pedepsiți să facă mătănii. Asociația „Inimioare fericite" regretă cele întâmplate, a fost deschisă o anchetă
"Gestul a fost inadecvat şi inoportun, ne cerem scuze public de la toate familiile implicate şi de la toţi copiii participanţi la eveniment." Este punctul de vedere transmis de reprezentanţii Asociaţiei "Inimioare fericite", după apariţia în spaţiul public a unor imagini în care mai mulţi copii erau obligaţi să facă mătănii pentru că nu au fost cuminţi. Reprezentanții de la Protecția Copilului au remarcat faptul că la evenimentul din Sălaj unii micuți erau însoțiți de părinți.
Copii pedepsiți să facă mătănii, lângă Mănăstirea Bobota, din Sălaj. Cei mici participau la Festivalul Inimioarelor, organizat de o asociație umanitară. Răspunsul Asociației „Inimioare fericite
Scene greu de explicat la un festival pentru copii, în apropierea unei mănăstiri. Cei mici sunt puși să facă mătănii, în soare. Astfel sunt pedepsiți. Copiii sunt avertizaţi şi că, dacă nu rezistă două ore la liturghia de duminică, să își pună scutece sau să rămână acasă. Patriarhia Română condamnă faptul că supraveghetorii îi pun pe cei mici să facă fără sens gesturi cu semnificație religioasă. Copiii au avut şi duminică activități în cadrul unui festival, în apropierea mănăstirii.
Biserica, scandalizată de o piesă de teatru. Patriarhia Română susţine că realizatorii spectacolului încalcă Legea Cultelor
Dispută cultural-religioasă pe seama unui spectacol de teatru. Patriarhia Română susţine că o producţie de teatru independent încalcă Legea Cultelor. Reprezentanții Bisericii acuză că în spectacolul "Eu sunt. Și?", care abordează problema lagărelor de concentrare pentru homosexuali din Cecenia, sunt ofensate în public simbolurile religioase. Spectacolul a fost prezentat în prima zi a festivalului Cluj Pride 2019.
Hristos s-a născut. Credincioșii au mers dimineață la slujba de Crăciun
Sute de credincioşi din Capitală şi-au început ziua Naşterii Domnului la Patriarhie, unde au ascultat slujba specială de Crăciun.

