Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române: BOR și-a exprimat poziția sa favorabilă vaccinării. Pledez pentru informarea credincioșilor de către preoți

Clericii Bisericii Ortodoxe Române le transmit credincioşilor informaţiile despre vaccinare cuprinse în broşura oficială pe care toate cultele religioase au primit-o în ianuarie de la Secretariatul de Stat pentru Culte, afirmă purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, care pledează "în mod ferm" pentru implicarea preoţilor în acest act de informare.

UPDATE Reguli sanitare pentru Paști. Florin Cîțu: Soluția spre care mergem este să adaptăm intervalul orar al restricțiilor de circulație, astfel încât credincioșii să poată participa fizic la Slujba de Înviere

Cum vom sărbători sărbătoarea Învierii Domnului și în ce condiții vom putea merge la biserică pentru a aduce acasă Lumina sfântă sunt întrebări la care autoritățile și reprezentanții cultelor au încercat să găsească cele mai potrivite răspunsuri, într-o întâlnire la guvern. "Soluția spre care mergem este să adaptăm intervalul orar al restricțiilor de circulație, astfel încât credincioșii să poată participa fizic la Slujba de Înviere sau la sărbătorile proprii fiecărui cult religios, evident, cu condiția respectării regulilor de siguranță sanitară", a anunțat premierul Florin Cîțu.

Cultele religioase din România sprijină campania de vaccinare anti-COVID

Cultele religioase din România strâng rândurile și trimit mesaje de încurajare pentru vaccinare, dar și de încetare a răspândirii de informații false care induc în eroare populația. Preoții și în general personalul clerical se pot vaccina în etapa a doua de imunizare care începe săptămâna viitoare. În sprijinul lor, o broșură cu informații despre vaccin a fost transmisă către toate cultele din țară.

Tribunalul Constanţa a respins cererea Arhiepiscopiei Tomisului pentru o ordonanţă preşedinţială privind pelerinajul de Sfântul Andrei

Tribunalul Constanța a respins pentru a doua oară cererea prin care Arhiepiscopia Tomisului solicita suspendarea hotărârii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență care limitează evenimentele religioase. Astfel, Pelerinajul de la Peștera Sfântului Andrei nu va face excepție de la regulile impuse de pandemie și se va desfășura doar cu participarea localnicilor.

Patriarhia Română cere autorităților să permită, în mod excepțional, Pelerinajul de Sf. Andrei

Continuă controversele legate de pelerinajul de la Peştera Sfântului Andrei. Arhiepiscopia Tomisului şi Patriarhia Română cer o excepție de la regulă, în timp ce autoritățile atrag atenţia că municipiul Constanța, precum şi alte localități din judeţ, sunt în carantină. Înalt Prea Sfinția Sa Teodosie a oficiat miercuri o slujbă în Constanța, în interior, deși acest lucru nu este permis. Nu au lipsit acuzaţiile la adresa oamenilor legii care au verificat respectarea restricţiilor.

ÎPS Teodosie amenință cu instanța de Sf. Andrei, pentru drepturile „închinătorilor”. Poziția sa, susținută de Patriarhia Română

De la biserică, la tribunal. Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, ameninţă cu judecata autoritățile statului, dacă acestea vor pune restricții în calea credincioșilor care vor să participe la pelerinajul de Sfântul Andrei. Înaltul ierarh a declarat că nu se mulțumește cu restricții care nu au logică și care restrâng drepturile închinătorilor. Iar de această dată, poziția sa este susținută și de Patriarhia Română.

ÎPS Teodosie: „E mare păcat să mergi la o biserică catolică“. Patriarhia Română se delimitează de declarația arhiepiscopului

Afirmație controversată a arhiepiscopului Tomisului, Teodosie. Înaltul prelat crede că, pentru un ortodox, e mare păcat să se roage într-o biserică catolică. Reprezentanții bisericii catolice îi reproșează spunând că de nenumarăte ori ortodocșii au fost ajutați de catolici inclusiv cu biserici sau spații pentru rugăciune. Și Patriarhia Română se delimitează de declarația ierarhului.

Ziua martirilor Brâncoveni și de conștientizare a violențelor contra creștinilor, celebrată azi. Palatul Victoria va fi iluminat în roşu, duminică seara, între orele 20.00 și 24.00

La 16 august este marcată Ziua națională pentru comemorarea martirilor Brâncoveni și de conștientizare a violenţelor împotriva creștinilor. Palatul Victoria va fi iluminat în roșu de Ziua naţională pentru comemorarea martirilor Brâncoveni. Palatul Cotroceni va fi iluminat în culoarea roşie, începând cu ora 20.00.

Ultima Oră

Cele mai citite