OMS: Doar prin respectarea strictă a regulilor sanitare vom învinge pandemia

Granițele nu pot rămâne închise pe termen nedeterminat, iar statele trebuie să facă eforturi să controleze pandemia. Restricțiile de călătorie nu pot fi eficiente ca atare, au declarat oficiali ai Organizației Mondiale a Sănătății, la 6 luni de la declararea pandemiei. Banca Centrală a Germaniei se așteaptă la o scădere record a economiei germane. Între timp noul coronavirus a ajuns la nivel înalt la Casa Alba. Consilierul pentru securitate națională al președintelui Trump a fost testat pozitiv.

Europa se pregătește de al doilea val al pandemiei de coronavirus

Uniunea Europeană se pregăteşte pentru al doilea val al pandemiei, în condiţiile în care mai multe ţări din Est, printre care şi România, înregistrează o creştere a numărului de cazuri. Oficialii de la Bruxelles nu mai iau în calcul izolarea, ce ar bloca economia, dar îndeamnă la prudenţă. Între timp, din ce în ce mai multe ţări ne plasează în zona de atenţie, condiţionând deplasările românilor sau chiar interzicându-le.

Ministrul Sănătății: Prelungirea stării de alertă după 15 iulie este aproape iminentă. Sunt 12 ţări care au restricţii faţă de cetăţenii români, ar trebui să ne pună semne de întrebare

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat luni seara că "prelungirea unei stări de alertă după 15 iulie este aproape iminentă". Oficialul a arătat că sunt 12 țări care au impus diferite grade de  restricții față de cetățenii români, iar asta "ar trebui să ne pună niște semne de întrebare."

Ultima Oră

Cele mai citite