Pandemia ar fi trebuit declarată mai devreme. Organizația Mondială a Sănătății și guvernele din întreaga lume, acuzate de reacții tardive, într-un raport independent

Omenirea putea să preîntâmpine catastrofa COVID, afirmă o comisie internațională de experți independenți. Raportul întocmit de această comisie acuză guvernele și Organizația Mondială a Sănătății că nu au reacționat suficient de rapid încă de la început. Raportul va fi luat în discuție de miniștrii Sănătății din țările membre în Organizația Mondială a Sănătății.

COVID 19 | Omenirea se apropie de cea mai mare rată a infectărilor și cresc îngrijorător decesele. OMS: Ne apropiem de dezastru!

"Ne apropiem de dezastru"! avertizează Organizația Mondială a Sănătății, după ce a constatat că numărul de noi cazuri de covid înregistrate săptămânal s-a dublat în ultimele doua luni. În întreaga lume sunt înregistrate peste 140 de milioane de cazuri și peste 3 milioane de decese, de la începutul pandemiei, declarat în urmă cu 16 luni. Omenirea se apropie de cea mai mare rată a infectărilor de până acum, în pandemia de COVID. Cazurile și decesele cresc îngrijorător.

Cercetători de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca au monitorizat în timp real starea economică pe parcursul crizei sanitare. Sectorul imobiliar și cel al construcțiilor au avut de câștigat în ultimul an

În această lună se împlinește un an de la prima instituire a stării de urgență pe teritoriul României ca urmare a pandemiei de coronavirus. O echipă de cercetători din cadrul Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca a realizat un proiect de monitorizare în timp real a evoluției pandemiei, respectiv a stării economice a României, oferind în același timp previziuni pe termen scurt și mediu privind evoluția performanței economice a țării.

Tot mai multe țări europene, printre care Franța și Germania, își închid granițele. Virusolog belgian: Intrăm în era pandemiilor

De teama periculoaselor mutații ale coronavirusului, tot mai multe țări europene își închid granițele. La miezul nopții, Franța închide frontierele pentru ţarile din afara Uniunii Europene, iar pentru cetățenii europeni e obligatoriu testul PCR. De astăzi, Germania interzice intrarea în țară dinspre zonele în care circulă masiv variantele mai contagioase ale SARS-CoV-2.

Corupția în pandemie. 9 decembrie, Ziua internațională Anticorupție

Corupția prosperă în perioade de criză, iar pandemia de coronavirus nu face excepție. Statele din întreaga lume au luat măsuri semnificative pentru a face față asaltului asupra sistemelor medicale și pentru a evita un colaps economic global. Au investit miliarde în achiziția de echipamente medicale și au oferi o plasă de siguranță economică cetățenilor și întreprinderilor aflate în dificultate. Răspunsurile urgente au condus și la oportunități semnificative pentru corupție.

Localnic din Wuhan: "Înainte, credeam că moartea e departe. Acum am aflat că e aproape!". Un an de la izbucnirea pandemiei de coronavirus. Un editorial "Lumea azi" de Ioana Dumitrescu

Luna aceasta se face anul de când a început coșmarul numit COVID-19 printr-un mic anunț apărut pe site-ul Ministerului chinez al Sănătății, anunț căruia Organizația Mondială a Sănătății nu i-a dat atunci prea multă importanță. Azi, China pune sub semnul îndoielii originea pandemiei și în statul comunist se vorbește din ce în ce mai mult despre virusul care a fost găsit pe ambalajele alimentelor importate.

Ultima Oră

Cele mai citite