Aproape 30 de focare de coronavirus active în Spania. Autoritățile dau asiguri că situația este sub control. Europa îşi redeschide miercuri frontierele pentru ţările din afara Uniunii

La o săptămână de când Spania a ieșit din starea de urgență, evoluția epidemiei de coronavirus a cunoscut o pantă ușor ascendentă. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 3 decese și 84 de noi infectări cu coronavirus. În total, sunt 28 de focare active. De miercuri, Europa îşi redeschide frontierele pentru ţările din afara Uniunii. Au fost alese statele considerate sigure, care au reuşit să ţină pandemia sub control.

Relaxarea i-a făcut pe români să uite de măsurile de prevenire a infecției cu noul coronavirus. Avem aproape același număr de cazuri active ca la sfârșitul stării de urgență

România a înregistrat în ultimele 24 de ore 411 noi cazuri de COVID-19. Sunt mai puţine faţă de joi, însă prea multe pentru a ne gândi la eliminarea altor restricţii din 1 iulie, spun autorităţile. După Argeş, acum şi în judeţul Buzău numărul de infectări a crescut alarmant în ultimele zile. Evoluţia este îngrijorătoare în întreaga lume. Organizaţia Mondială a Sănătăţii estimează că, până la sfârşitul săptămânii viitoare, peste 10 milioane de oameni vor fi infectaţi cu SARS-CoV-2.

Suedia susține că Organizația Mondială a Sănătății a greșit când a inclus-o pe lista țărilor cu risc

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat că un posibil val doi de coronavirus ar putea lovi Europa. În acest sens, oficialii instituţiei au nominaLizat 11 state unde se observă o creştere a numărului de cazuri noi de infectare. Printre acestea, Moldova, Ucraina, Macedonia de Nord, Albania, dar și Suedia. Statul nordic conduce, de altfel, în acest top, cu peste 155 de cazuri la suta de mii de locuitori raportate în ultimele două săptămâni.

Moscova a intrat în a doua etapă de relaxare. "Ne-am trezit special la ora 04.00, ca să ținem minte toată viața că azi s-au deschis terasele"

Decizia autorităților din Moscova pare oarecum pripită, având în vedere miile de cazuri noi, care încă se înregistrează zilnic în Rusia. Relaxarea pare mai mult motivată politic, din moment ce Rusia se pregătește să organizeze săptămâna viitoare o paradă militară grandioasă în Piața Roșie. Cum arată etapa a doua de relaxare la Moscova, ne spune Liviu Iurea.

Coronavirusul a reapărut în Noua Zeelandă după 25 de zile

Noua Zeelandă a raportat marţi două cazuri noi de coronavirus, fapt care a pus capăt perioadei de 25 de zile în care în această ţară nu a fost confirmată nicio infectare cu SARS-CoV-2, au anunţat autorităţile sanitare locale, citate de AFP și preluate de Agerpres. 

Ultima Oră

Cele mai citite