Directorul general al ANPC, Paul Anghel: Nu există dovezi că virusul Sars-Cov-2 s-ar transmite prin consumul de alimente

Directorul general al ANPC, Paul Anghel, afirmă că nu există dovezi potrivit cărora virusul Sars-Cov-2 s-ar transmite prin consumul de alimente, iar rezultatele preliminare ale studiului prezentat de Universitatea din Bucureşti contrazic declaraţiile Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii şi ale Autorităţii Europene pentru Siguranţa Alimentară.

Cereale mai puține, pâine mai scumpă, după ce seceta a distrus culturile

Este un an agricol complicat pentru fermierii români. Seceta a distrus în unele locuri complet recoltele de grâu dar, acolo unde lanurile nu au fost afectate, este producţie de calitate. Cei din Oltenia se bucură că au ce treiera. Grâul recoltat în acestă vară nu va acoperi însă cererea, aşa că specialiştii se aşteaptă la scumpiri.

Covid-19 și seceta scumpesc alimentele. Producătorii au pierderi de milioane de euro din cauza crizei sanitare

Pâinea și produsele de panificație s-ar putea scumpi din nou, din vară. Procesatorii anuntă că au crescut cheltuielile cu achiziția cerealelor, iar noua recoltă de grâu se anunță slabă din cauza secetei. Scumpirea furajelor ar putea influența și prețul cărnii în toamnă, spun reprezentații industriei alimentare. Producătorii au pierderi de milioane de euro din cauza crizei sanitare.

Exportul de produse agroalimentare de bază, interzis. Ministrul Agriculturii: Ne-a îngrijorat faptul că s-au dublat exporturile. Comerțul intracomunitar, permis. Ne-am asigurat că vom avea suficiente stocuri

Ministrul Agriculturii, Adrian Orors, a declarat la TVR, că măsurile de interzicere a exportului de produse agroalimentare de bază au venit ca urmare a unei analize care a arătat ca exporturile din luna martie a acestui an au fost duble față de cele din aceeași perioadă a anului trecut. Ministrul Agriculturii a mai explicat că exportul se referă la țările non UE, comerțul intra comunitar fiind permis.

Ultima Oră

Cele mai citite