Gorj: Cadrele medicale au ajuns la capătul puterilor în lupta cu COVID-19. Pe caniculă, fără aer condiționat, combinezoanele și măștile sunt și mai greu de suportat

De aproape cinci luni în prima linie, multe cadre medicale au ajuns la capătul puterilor. În spitalul COVID din județul Gorj sunt internați peste 170 de bolnavi, iar medicii și asistentele fac față cu greu cazurilor tot mai grave. Pe caniculă, fără aer condiționat, combinezoanele și măștile sunt și mai greu de suportat pentru medicii care tratează bolnavii infectați cu noul coronavirus.

Din ce în ce mai obosiţi. 9 din 10 români, din mediul urban, se plâng de oboseală acumulată, arată datele unui studiu recent

"Am dormit o noapte întreagă și mă simt tot obosit! Nu mă pot concentra la serviciu, iar acasă nu mă bucur de nimic". Așa se plâng toți cei care suferă de oboseală funcțională. Oameni aparent normali, cu serviciu, copii și obligații, dar care nu își mai găsesc locul în propria viață. Un studiu recent spune că 9 români din 10, din mediul urban, suferă de oboseală. Iar de la oboseală la depresie și la alte boli nu e decât un pas, spun specialiștii. De aceea, greșit ar fi să o ignorăm.

"Sindromul clădirii bolnave", o suferință declanșată de mediul necorespunzător de lucru. Cele mai comune simptome: stările de oboseală, indigestie, piele uscată, dureri de cap, probleme de memorie

Tot mai frecvent, angajații din marile corporații acuză probleme de sănătate ale căror simptome sunt greu de asociat cu o boală anume. Specialiștii au găsit însă o explicație: sindromul clădirilor bolnave, fără aerisire sau iluminat natural. Un astfel de mediu este favorabil dezvoltării bacteriilor, acarienilor și nu numai. Și pentru că mediul de lucru afecteaza direct productivitatea angajaților, unii patroni au investit sute de mii de euro în condiții de lucru prietenoase.

Ultima Oră

Cele mai citite