Legea offshore, promulgată de preşedintele Iohannis. Virgil Popescu: Poate începe exploatarea gazelor din Marea Neagră

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea offshore care permite exploatarea gazelor naturale din Marea Neagră. Se deblochează practic investiţiile pentru zăcămintele marine, iar primele livrări de gaze din Marea Neagră ar urma să se facă încă din acest an. Legea offshore stabileşte că Executivul va putea impune temporar atât restricţii de preţ, cât şi de vânzare. Autorităţile speră că aceste zăcăminte vor permite României ca în aproximativ 5 ani să devină independentă energetic.

UPDATE Legea offshore a fost aprobată de Camera Deputaților. Premierul Nicolae Ciucă: Prima moleculă de gaz extras din Marea Neagră va intra în sistem la sfârșitul lunii iunie

România a mai făcut astăzi un pas spre independenţa energetică. Parlamentul a adoptat legea offshore, care stabilește reguli noi pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră. Producătorii anunţă că, până la finele anului, ar putea extrage din zonele aflate în largul mării primele sute de milioane de metri cubi de gaze naturale, necesare nu doar pentru consumul imediat, ci și pentru a asigura stocurile din sezonul rece.

Ultima Oră

Cele mai citite