Falsul medic a fost prins la vamă în timp ce voia să iasă din țară

Italianul care a ajuns să opereze în mai multe clinici private, fără să aibă studii de medicină, a fost prins la miercuri dimineață la Punctul de Trecere a Frontierei Curtici. El voia să iasă din ţară, într-un tren Inter Regio, care circula pe ruta București – Budapesta. Bărbatul s-a legitimat cu un paşaport italian. 

A operat zeci de pacienți fără să fie medic. Ministrul Sorina Pintea, despre cazul falsului chirurg italian: "Ministerul nu a dat echivalarea acelei diplome". Poziția Colegiul Medicilor și a Grupului Monza România

Un italian a ajuns să opereze în mai multe clinici private, fără să aibă studii de medicină, arată o investigație făcută de jurnaliștii de la Libertatea. Matteo Politi are doar 8 clase, dar şi o condamnare cu suspendare în Italia. Sub numele de Matthew Mode, şi-a elaborat un CV impresionant, pe baza unei diplome false, emisă de o facultate din Priştina - Kosovo. Astfel a profesat aproape un an, fără să aibă aviz de la Colegiul Medicilor. Acum, autoritățile au declanșat anchete de amploare şi îi verifică pe toţi medicii străini de la noi.

Scandalul apei de la robinet nu s-a diluat. Autoritățile așteaptă rezultatele testelor biologice

Scandalul apei din Capitală e departe de a fi...diluat. În aşteptarea rezultatelor analizelor, autorităţile continuă să se contrazică pe baza probelor făcute în laboratoare. Astăzi, DSP a făcut public raportul de acum două zile, care scotea la iveală depăşiri ale concetraţiei de clor de până la 5 ori. În baza acestui raport, ministrul Sănătăţii a cerut, miercuri, oamenilor să nu folosească apa de la robinet. Apa Nova insistă că apa a fost bună.

Numărul deceselor din cauza gripei a ajuns la 67. Autoritățile speră ca vacanța elevilor să limiteze răspândirea virusului

Gripa mai ia trei vieți, ducând bilanțul negru la 67. Toate persoanele confirmate astăzi erau nevaccinate și aveau 40, 45 și 50 de ani. Autoritățile au speranțe că vacanța elevilor va limita răspândirea virusului. Există însă o condiție: părinţii să înţelegă să-şi ţină copiii acasă, departe de aglomeraţie şi virusuri. Responsabilii din Sănătate le cer adulţilor să fie atenţi la igiena copiilor şi să evite spaţiile aglomerate, cum ar fi mall-urile sau locurile de joacă acoperite, iar la primele simptome de gripă să meargă la medic.

Ministrul Sorina Pintea, la România 9: Folosirea cu prudență a apei de la robinet înseamnă să evităm să o bem. Mai există analize microbiologice în lucru

Ministrul Sănătății a explicat, prin telefon, la "România 9", cum a ajuns instituția pe care o conduce să avertizeze populația în legătură cu nivelul de clor din apa de la robinete a bucureștenilor. "Folosirea cu prudență (n.r., a apei de la robinetele din București), în sintagma specialiștilor, înseamnă a evita să o bem" - a spus Sorina Pintea.

Trei noi decese din cauza gripei. Numărul morților a ajuns la 61

Alte trei persoane au murit din cauza gripei. Victimele sunt trei bărbați din Iași, Vrancea și Hunedoara, care nu erau vaccinați antigripal. Dintre aceşti pacienţi, doar unul nu avea condiţii medicale preexistente. Numărul deceselor din cauza virusului a ajuns la 61.

Declarații contradictorii privind calitatea apei. Ministrul Sănătății: Până la finalizarea analizei microbiologice a apei, recomandăm prudenţă. Apa Nova: Apa este bună de băut. Primarul Capitalei a sesizat SRI

Directorul general adjunct al Apa Nova, Mihai Savin, a spus, joi dimineață, în direct la TVR că măsurătorile făcute chiar în această dimineață arată că apa este bună și pentru a demonstra acest lucru a băut un pahar de apă de la chiuvetă în fața jurnaliștilor. Ministrul Sănătăţii îndeamnă în continuare la prudenţă când vine vorba de folosirea apei de la robinet. Iar primarul Capitalei, Gabriela Firea, a apelat la SRI şi la preşedintele Iohannis.

E oficial: în România este epidemie de gripă! Recomandări pentru populație. Ministrul Sănătății: Din sezonul următor gripal vom începe vaccinarea în farmacii

Ministrul Sănătăţii a anunțat că avem epidemie de gripă, după ce, în ultimele trei săptămâni, numărul îmbolnăvirilor a depăşit estimările specialiştilor. A crescut şi numărul deceselor: 58 de oameni au fost răpuși de gripă. Autorităţile fac apel la populaţie să respecte regulile din spitale şi să se vaccineze.

Ultima Oră

Cele mai citite