Fără "pile și relații" la angajările în spitale. Concursurile pentru ocuparea posturilor vacante vor fi organizate centralizat, la nivel regional

Nu se vor mai face angajări pe pile în spitale! Cel puțin asta vrea Ministerul Sănătăţii, care a decis să schimbe regulile pentru medici, asistenţi, farmacişti şi moaşe. Concursurile nu vor mai fi organizate de fiecare unitate medicală în parte, ci centralizat, pe regiuni. Ministrul crede că, astfel, vor fi eliminate suspiciunile care planează în acest moment asupra acestor angajări în sistemul de sănătate.

PALMED: Salutăm iniţiativa Ministerului Sănătăţii de introducere a contribuţiei personale

Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED salută iniţiativa Ministerului Sănătăţii de a introduce în Legea Sănătăţii termenul de contribuţie personală, opţiune ce are drept scop, potrivit proiectului de Ordonanţă de urgență a Guvernului pentru modificarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, acoperirea costurilor reale ale serviciilor medicale, în special pentru segmentul spitalizării continue, a ambulatoriului clinic de specialitate și ambulatoriul paraclinic, conform unui comunicat al PALMED.

Ultima Oră

Cele mai citite