Ministerul Sănătăţii
Raportul Corpului de Control al Ministrului Sănătăţii privind INML a fost finalizat. Verificările au fost dispuse de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, după ce, miercuri, Alexandru Cumpănaşu a depus o solicitare în acest sens. Potrivit raportului, INML a respectat procedurile în analizarea probelor.
S-a redeschis secția de ortopedie pediatrică de la Spitalul "Grigore Alexandrescu"
Secţia de ortopedie pediatrică de la Spitalul Clinic de Urgenţă Copii "Grigore Alexandrescu", care a fost modernizată cu fonduri alocate de Ministerul Sănătăţii, a fost redeschisă miercuri.
Fără "pile și relații" la angajările în spitale. Concursurile pentru ocuparea posturilor vacante vor fi organizate centralizat, la nivel regional
Nu se vor mai face angajări pe pile în spitale! Cel puțin asta vrea Ministerul Sănătăţii, care a decis să schimbe regulile pentru medici, asistenţi, farmacişti şi moaşe. Concursurile nu vor mai fi organizate de fiecare unitate medicală în parte, ci centralizat, pe regiuni. Ministrul crede că, astfel, vor fi eliminate suspiciunile care planează în acest moment asupra acestor angajări în sistemul de sănătate.
Cinci bolnavi de cancer au dat statul în judecată, pentru a avea tratament gratuit. Ei au câștigat procesul!
Cinci pacienți cu cancer la creier au câștigat în instanță dreptul la viață! Medicii susțin că singura lor șansă de vindecare constă într-un tratament alternativ care nu se găsește pe lista medicamentelor specifice compensate. Așa că bolnavii au dat in judecată statul român pentru a putea beneficia gratuit de tratament.
Copii contaminați cu stafilococul auriu la Maternitatea Giulești. Nou născuții au fost internaţi la Spitalul Grigore Alexandrescu
Trei bebeluşi născuţi în maternitatea Giuleşti au fost depistaţi cu stafilococ auriu multirezistent la antibiotice. După ce au fost externaţi, copiii au ajuns de urgenţă la Spitalul Grigore Alexandrescu. Niciunul dintre ei nu este în stare gravă. Direcţia de Sănătate Publică şi Inspecţia Sanitară vor face verificări.
Bărbatul ars în urma accidentului de la Șantierul Naval Orșova a fost trimis la un spital din Bruxelles
Bărbatul ars, în urma accidentului de muncă de ieri, de la Șantierul Naval Orșova, a fost trimis cu un elicopter la un spital din Bruxelles. Starea lui este foarte gravă: are arsuri pe 80% din suprafața corporală.
Sancțiuni la Spitalul Județean Constanța, după controlul ministrului Sănătății
Sancțiuni la Spitalul Județean Constanța după controlul ministrului Sănătății din noaptea de duminică spre luni.
PALMED: Salutăm iniţiativa Ministerului Sănătăţii de introducere a contribuţiei personale
Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED salută iniţiativa Ministerului Sănătăţii de a introduce în Legea Sănătăţii termenul de contribuţie personală, opţiune ce are drept scop, potrivit proiectului de Ordonanţă de urgență a Guvernului pentru modificarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, acoperirea costurilor reale ale serviciilor medicale, în special pentru segmentul spitalizării continue, a ambulatoriului clinic de specialitate și ambulatoriul paraclinic, conform unui comunicat al PALMED.
La un pas de a-și pierde acreditarea. Sunt vizate spitalele de urgență din Ploiești și Târgu-Jiu, amenzi și la Brașov
Sancțiuni dure pentru mai multe spitale din țară. Două dintre acestea riscă să rămână fără acreditare. Măsura vizează spitalele de urgență din Ploiești și Târgu-Jiu. În ambele cazuri, ministrul Sănătății a descoperit probleme grave. Și la Spitalul Județean Brașov au curs amenzile, din cauza neregulilor.

