Ministerul Sănătăţii
Este posibil să avem un al treilea caz de infectare cu tulpina Omicron. Autorităţile au anunţat că, după secvenţiere, e foarte probabil ca aceaasta să fie similară cu cele identificate la alţi doi pasageri din cursa din Africa de Sud. Rezultatele secvenţierii sunt încă parţiale.
Ce măsuri de relaxare plănuiesc autoritățile pentru Crăciun și Anul Nou: program prelungit al magazinelor, circulație liberă de Revelion, capacitate mai mare de cazare
Restricțiile vor fi relaxate de sărbători, potrivit unor informații din surse politice. Vor fi prelungite programul magazinelor și intervalul pentru circulația în timpul nopții și va crește capacitatea de cazare în hoteluri. Cel puțin acestea sunt discuțiile care se poartă, o decizie urmând a fi luată cel târziu săptămâna viitoare. Industria ospitalității a făcut azi un nou apel ferm către autorități să ia urgent o decizie prin care să permită program nelimitat de Revelion și un număr mai mare de clienți.
Starea celor doi români infectați cu Omicron: Bărbatul din Vaslui este asimptomatic, iar femeia din Codlea are simptome minore. Ambii sunt izolați la domiciliu
Cei doi români confirmați cu varianta Omicron a coronavirusului se simt bine. Sunt acasă, izolați. Specialiștii avertizează că trebuie limitată cât mai mult răspândirea acestei tulpini, până când avem date mai consistente despre Omicron. Atât ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, cât și secretarul de stat Raed Arafat au subliniat că vaccinarea rămâne cea mai buna soluție pentru protecția față de formele grave ale bolii.
Măsurile sanitare pentru sărbători, discutate și adoptate săptămâna viitoare. Rafila: Nu vor fi luate măsuri stupide. Fiți convinși că nu vor fi introduse măsuri care să nu poată să fie respectate
Măsurile privind sărbătorile de iarnă, mai ales în noul context privind apariția cazurilor Omicron în România, vor fi luate săptămâna viitoare, a arătat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, la conferința de presă de după ședința de urgență privind limitarea răspândirii noii variante a coronavirusului în țara noastră.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila: Trebuie să luăm măsuri care poate vor fi temporare, până ne lămurim ce este cu această tulpină
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat duminică, în contextul confirmării primelor două cazuri cu varianta Omicron în România, că ar putea fi necesară adoptarea unor măsuri temporare, pentru a limita răspândirea virusului.
Ministrul Sănătății: Cei care vin din țări din afara UE vor intra în țară cu test PCR, iar nevaccinații intră în carantină 10 zile. Certificat verde pentru imunizați sau test PCR pentru nevaccinați, dacă se întorc din UE
Autorităţile au anunțat măsuri şi restricții care vor fi impuse la noi în țară după confirmarea primilor români infectați cu varianta Omicron a coronavirusului. A fost o ședință a premierului cu miniştrii resposabili și specialiştii din sănătate. Orice persoană nevaccinată care ajunge în România va fi plasată obligatoriu în carantină dacă vine din afara Uniunii Europene sau din state aflate pe lista roşie. Testul PCR negativ devine obligatoriu pentru toţi cei care intră în ţara noastră din afara Uniunii. În plus, formularul de localizare introdus deja în alte state europene va deveni obligatoriu şi în România.
Premierul Nicolae Ciucă, după confirmarea variantei Omicron în România: Mâine voi avea o întâlnire cu responsabilii gestionării acestei pandemii. Voi dispune măsuri
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat sâmbătă seară, la scurt timp după confirmarea primelor două cazuri de Omicron în România, că duminică se va întâlni cu cei responsabili de gestionarea pandemiei în România: ministrul Sănătății, șeful DSU, directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile.
Primele două cazuri de infectare cu Omicron, confirmate în România. Dr. Radu Țincu: Într-un interval de 10-14 zile de la confirmarea unei noi variante virale la nivel european, și România confirmă astfel de cazuri
Confirmarea a venit sâmbătă seara. Este vorba despre o femeie de 48 de ani, din județul Brașov, și de un bărbat de 59 de ani, din județul Vaslui. Cei doi fuseseră aduși din Africa de Sud. Ambele persoane sunt izolate la domiciliu și sunt asimptomatice.
Testare gratuită și tratament antiviral chiar la cabinetele medicilor de familie. Discuții la Ministerul Sănătății
Noi atribuţii pentru medicii de familie în lupta cu pandemia: vor putea face teste COVID gratuit. A fost deja o primă discuţie pe această temă între ministrul Sănătăţii şi Societatea Medicilor de Familie. Şi tot ei vor putea prescrie tratament antiviral pentru pacienții infectaţi cu SARS-CoV-2. Regulile vor fi anunţate de Ministerul Sănătăţii cât de curând.

