urs

Persoanele care hrănesc urșii la marginea drumurilor ar trebui amendate. Ministrul Mediului le cere poliştilor şi inspectorilor de mediu să intervină pentru ca animelele să nu mai fie provocate. În paralel, specialiștii ministerului caută soluţii în cazul urșilor care vin tot mai des în zonele locuite și fac ravagii în gospodării sau atacă oameni.

Apele Dâmboviței, acoperite de alge. Primarul Capitalei acuză Ministerul Mediului și Apele Române, ministerul dă vina pe stația de epurare Glina, iar Apele Române pe caniculă

În loc să fie un obiectiv de agrement, care să atragă locuitorii Capitalei, Dâmboviţa este de-a dreptul respingătoare. Suprafaţa apei este acoperită de alge. Primarul acuză Ministerul Mediului şi Apele Române că nu curăță râul. În replică, ministerul dă vina pe stația de epurare de la Glina, iar cei de la Apele Române pun explozia de vegetație acvatică pe seama caniculei.

Ministerul Mediului: Amenzi de 168.000 de lei în urma controalelor de la depozitele de deșeuri din Sintești

Ministerul Mediului a anunțat, sâmbătă, că, în urma verificărilor demarate pentru destructurarea unor rețele de depozitare și ardere ilegală a deșeurilor din Sintești, județul Ilfov, au fost aplicate 8 amenzi în valoare de 168.000 de lei. Potrivit unui comunicat al Ministerului Mediului, au fost verificate mai multe depozite situate pe raza localităților Sintești, comuna Vidra și comuna Jilava, unde au existat suspiciuni de activități ilegale.

Ministrul Mediului, Costel Alexe, despre exploatarea pădurilor: Economia trebuie să funcționeze și în situația de criză

10.000 de avize de exploatare și de transport material lemnos emit pe zi autoritățile din România. Chiar și așa, exportăm de zece ori mai puțin decât importăm, susține ministrul mediului. Costel Alexe susține că economia trebuie să funcționeze și în perioada de criză. Potrivit datelor oficiale, in 5 luni de mandat, s-au emis aproximativ 1,6 milioane de avize pentru transportul de lemn, din care peste jumătate presupun transportul din pădure.

Eco-taxa, obligatorie doar pentru cine vrea. Unii comercianți nu aplică taxa de 15 bani pe pungile subțiri din plastic

Impusă în vară ca o măsură pentru reducerea poluării, ecotaxa de 15 bani pentru pungile subțiri din plastic nu se aplică încă în multe magazine. Ecologiștii susțin că vina le aparține autorităților: au creat confuzie după ce au anunțat că vor adopta clarificări. În replică, oficialii de la Mediu spun că legea este obligatorie pentru toți și pregătesc amenzi.

Reciclare contra cost, dar și cu recompensă. Pentru fiecare PET pe care îl lăsați în spațiile special amenajate din hypermarketuri puteți primi fructe și legume

În timp ce guvernanții au majorat eco-taxa pentru pungile din plastic, comercianții caută și metode mai puțin costisitoare ca să-i convingă pe clienți să recicleze. Unele magazine oferă legume și fructe de la producători români în schimbul PET-urilor. Îi încurajează pe cumpărători să vină cu recipiente de acasă pentru mâncarea de la raioanele de gastronomie.

Sticla, din bun reciclabil, gunoi. După schimbarea legislației, subvențiile pentru reciclare sunt direcționate exclusiv către firmele de salubritate

Sticla, un ambalaj 100% reciclabil, ajunge, mai nou, pe străzile din România. La gunoi, nu la reciclare! Centrele de colectare refuză să mai adune sticle și borcane de la populație, pentru că nu mai primesc bonificaţii. Noile reguli promovate de autorităţi au creat, practic, un blocaj. Nici magazinele, nici centrele de colectare private nu mai primesc ambalaje din sticlă. Asta în condițiile în care România este și așa codașă în Europa la reciclare!

De vineri se pot face înscrieri în programele Rabla Clasic și Rabla Plus. Ministerul Mediului a renunțat la condiții ca mașinile să aibă ITP valabil

De vineri, 12 aprilie, orice român care vrea să scape de maşina veche o poate preda la casat în schimbul unei prime de 6.500 de lei. Noul program Rabla Clasic a fost lansată astăzi. Deși iniţial a anunţat că vor fi primite la casat doar maşinile care au inspecţia tehnică periodică valabilă, între timp, în Ministerul Mediului s-a renunţat la idee. Aşa că pot fi aduse toate mașinile vechi.

Ultima Oră

Cele mai citite