Ministerul Mediului
Ministerul Mediului vrea să înăsprească sancţiunile penale şi contravenţionale pentru depozitarea şi arderile ilegale de deşeuri. Spre exemplu, arderile de gunoaie fără autorizaţie, o sursă majoră de poluare, ar putea fi sancţionate, în premieră, cu închisoare de la 1 la 3 ani.
"Cu bani poți cumpăra orice". Reacții în presa internațională după vestea uciderii lui Arthur, marele urs brun din România
În timp ce premierul României se îndoiește că ursul brun împușcat de prințul austriac ar fi fost cel mai mare din Europa, presa de limba germană vuiește în urma știrii.
Asociaţie Industria Lemnului: Estimările tăierilor ilegale de lemn din România sunt eronate și lipsite de fundamentare științifică
Estimările tăierilor ilegale de lemn din România sunt eronate şi lipsite de fundamentare ştiinţifică, iar evaluarea falsă de 20 milioane metri cubi a ajuns să constituie o referinţă în draftul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă, care urmează să fie adoptat de Guvernul României şi chiar în Raportul de ţară privind România al Comisiei Europene pe 2020, avertizează reprezentanţii Asociaţiei Industriei Lemnului - Prolemn.
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, anunță reînceperea lucrărilor de ecologizare la fosta exploatare minieră din Bălan
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Tanczos Barna, a anunţat astăzi reînceperea lucrărilor de ecologizare la fosta exploatarea minieră Bălan. Va fi continuată și lucrarea hidrotehnică prin care pârâul Vărsăroaia este adus în râul Olt.
Prima acţiune de împădurire în zona deşertificată din sudul României. Iohannis: E important să combatem deşertificarea şi să extindem suprafaţa de pădure
Preşedintele Klaus Iohannis, premierul Florin Cîţu şi mai mulţi membri ai Guvernului au participat, miercuri, în oraşul Dăbuleni din judeţul Dolj, la prima acţiune din cadrul campaniei de împădurire în zona deşertificată din sudul României.
Ministerul Mediului lansează ''Vinerea Verde'' sub sloganul "STOP! Azi maşina stă pe loc!". Cetățenii, încurajați să folosească transportul alternativ
Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) lansează campania ''Vinerea Verde'', o iniţiativă menită să reducă poluarea cauzată de transportul cu maşinile personale în marile oraşe.
Ministerul Mediului va avea un plan de management pentru populația de urși. Tanczos Barna: De şase ani, ministerul nu a făcut nimic pentru protejarea acestei specii
România va trebui să gestioneze durabil pe termen lung populaţia de urs şi să aibă intervenţii în cazul în care este nevoie, aşa cum au făcut Polonia şi toate celelalte state membre, a declarat, vineri, ministrul Mediului, Tanczos Barna, în comisiile parlamentare reunite pentru buget, finanţe şi bănci.
S-au înmulțit șacalii în România. Sunt de 4 ori mai mulți decât lupii
Şacalul, un animal de pradă ce provine din Nordul Africii şi Orientul Mijlociu, e tot mai des întâlnit în pădurile şi câmpiile din sudul ţării. Mai nou, chiar lângă Bucureşti. În ultimele decenii, s-au înmulţit în România şi sunt de 4 ori mai mulţi şacali decât lupi. În timp ce vânătorii cer autorităţilor să îi împuşte fără restricţii pentru că provoacă pagube, ecologiştii spun că sunt şi alte soluţii.
Președintele Ungariei, Janos Ader, i-a trimis o scrisoare lui Klaus Iohannis despre poluarea râurilor și cere rezolvarea fără întârziere a situațiilor periculoase precum cea de pe Someș
Preşedintele ungar, Janos Ader, i-a trimis astăzi o scrisoare omologului român Klaus Iohannis, cerându-i să ia măsuri, în baza obligaţiilor asumate prin acorduri de mediu bilaterale şi internaţionale, împotriva poluărilor repetate dinspre România ale cursurilor de apă, transmite agenţia MTI, preluată de Agerpres.

