Agenția pentru Protecția Mediului: Creștere importantă a poluării în București și în localitățile limitrofe. Traficul, principala cauză

Agenția pentru Protecția Mediului anunță că începând cu seara zilei de 22 ianuarie 2021 și până în prezent, în Municipiul București și localitățile limitrofe au avut loc creșteri importante ale concentrațiilor poluanților monitorizați. De aseară, valorile concentraţiei de particule poluante din atmosferă au depăşit chiar şi de trei ori media zilnică. Poluarea peste limite s-a înregistrat la toate staţiile de monitorizare din Capitală.

Sancțiuni mai dure pentru cei care depozitează ilegal deșeuri în Capitală

Sancțiuni mai dure pentru cei care depozitează ilegal deşeuri în Bucureşti. Amenzile vor ajunge şi la 40 de mii de lei, iar cei prinşi în flagrant pot rămâne şi fără vehiculul cu care transportă gunoiul. Măsurile anunţate de ministrul Mediului intră în vigoare de la 1 februarie, când echipe mixte de control vor împânzi fiecare sector al Capitalei.

Activiști de mediu: Bilanț negru al "realizărilor" Guvernului Orban în domeniul protecției pădurilor. Nicio măsură anunțată pentru protecția pădurilor nu a fost îndeplinită

Nicio măsură anunțată în urma marșului pentru salvarea pădurilor din noiembrie 2019 nu a fost îndeplinită, acuză reprezentanții Greenpeace, Declic și Agent Green. „Greenpeace, Declic și Agent Green fac un bilanț negru al realizărilor Guvernului în domeniul protecției pădurilor: nicio măsură anunțată în urma marșului pentru salvarea pădurilor din noiembrie 2019 nu a fost îndeplinită”, transmit reprezentanții celor trei organizații.

Programul “Casa Verde Fotovoltaice” bate în continuare pasul pe loc

Instalatorii se tem că îi va prinde iarna, iar echipele nu pot monta panouri fotovoltaice la minus 15 grade. Puțin peste 10 la sută dintre cei acceptați până acum au ajuns până aproape de linia de sosire dar lucrurile s-au împotmolit din nou din cauza unei semnături.

Case eficiente energetic, cu bani de la stat. Bugetul programului este de 100 de milioane de euro și poate acoperi necesarul pentru 9.000 de case din România

Proprietarii de case își pot moderniza locuințele pe banii statului. Pentru lucrări de izolare, schimbarea tâmplăriei sau a instalaţiilor vor putea deconta până la 60% din cheltuieli, dar nu mai mult de 15.000 de euro. Condiția este să facă dovadă că au redus pierderile de energie. Programului "Casă Eficientă Energetic" va fi lansat în curând, anunță Ministerul Mediu.

Ultima Oră

Cele mai citite