România, dată în judecată de CE pentru gropile de gunoi neconforme

Comisia Europeană a decis miercuri să acţioneze în judecată România la Curtea Europeană de Justiţie pentru că autorităţile nu au reuşit să închidă 68 de depozitele municipale de deşeuri neconforme, care reprezintă un risc serios pentru sănătatea oamenilor şi mediu, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar.

Timbrul de mediu, recuperat în instanţă. Taxa e eliminată de la 1 februarie, dar nu există o procedură de restituire

Timbrul de mediu a fost abrogat, odată cu alte 101 taxe, dar şoferii care l-au plătit în ultimii trei ani tot nu îl pot recupera decât dacă merg în instanţă. Curtea de Justiţie a Uniunii Europene a decis încă de anul trecut că taxa este discriminatorie şi a obligat statul român să restituie banii încasaţi. Deşi a renunţat la taxă, Guvernul nu a stabilit cum va rambursa banii.

Ultima Oră

Cele mai citite