Ministerul Mediului
Programul clasic Rabla și cel destinat mașinilor electrice - Rabla Plus vor începe, simultan, luna viitoare. Nu există un calendar concret, însă, potrivit ministrului Mediului, programul de reînnoire a parcului auto va începe în jurul datei de 10 mai.
România, dată în judecată de CE pentru gropile de gunoi neconforme
Comisia Europeană a decis miercuri să acţioneze în judecată România la Curtea Europeană de Justiţie pentru că autorităţile nu au reuşit să închidă 68 de depozitele municipale de deşeuri neconforme, care reprezintă un risc serios pentru sănătatea oamenilor şi mediu, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar.
Adio, taxă auto! De la 1 februarie 2017, banii nu mai pot fi returnaţi
Toţi proprietarii de maşini care au plătit o taxă auto, între 2007 şi 2013 şi care sperau să-şi recupereze banii de la stat, îşi pot lua momentan gândul de la asta.
Timbrul de mediu, recuperat în instanţă. Taxa e eliminată de la 1 februarie, dar nu există o procedură de restituire
Timbrul de mediu a fost abrogat, odată cu alte 101 taxe, dar şoferii care l-au plătit în ultimii trei ani tot nu îl pot recupera decât dacă merg în instanţă. Curtea de Justiţie a Uniunii Europene a decis încă de anul trecut că taxa este discriminatorie şi a obligat statul român să restituie banii încasaţi. Deşi a renunţat la taxă, Guvernul nu a stabilit cum va rambursa banii.

