Guvernul trebuie să taie 20 de miliarde de lei din cheltuielile publice

Guvernul trebuie să taie 20 de miliarde de lei din cheltuielile publice pentru că încasările din primele luni ale anului au fost mai mici decât estimările. Chiar ministrul Finanțelor a făcut acest anunț, după discuțiile din ultima ședință a Coaliției. A evitat să spună însă și de unde se vor face economiile. Dar surse guvernamentale vorbesc despre înghețarea salariilor bugetarilor și de tăierea unor sporuri.

Datoria guvernamentală a scăzut în decembrie 2022 la 47,2% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală) a crescut, în decembrie 2022, la 667,308 miliarde lei, faţă de 654,545 miliarde de lei în luna precedentă şi 577,522 miliarde de lei la finalul anului 2021, conform datelor publicate joi de Ministerul Finanţelor.

Ministerul Finanțelor: IT-iștii din sectorul public vor beneficia de aceleași facilitați fiscale precum cei din privat

Ministerul Finanțelor, Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Ministerul Muncii și Ministerul Educației au adoptat un ordin comun privind încadrarea în activitatea de creare de programe pentru calculator a personalului din instituțiile publice care desfășoară astfel de activități. Aceștia vor beneficia de scutire de la plata impozitului pe venit pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor.

Ultima Oră

Cele mai citite