Ministrul Finanțelor după greva spontană a angajaților din instituția pe care o conduce: O urgență - demersurile pentru aplicarea nediscriminatorie a principiilor de salarizare. Vom revizui îndatoririle

Toate deciziile cu impact asupra aparatului guvernamental vor fi precedate de consultări, a dat asigurări ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, după protestul spontan al angajaților din instituția care elaborează actele normative pentru reforma bugetară. "Orice măsură adoptată va fi asumată la nivelul coaliției", a reiterat el, lucru susținut și în fața angajaților revoltați. Boloș a dat vina pe informații greșite vehiculate în spațiul public. "Ziua de astăzi ne-a arătat încă o dată cât rău pot face informațiile neverificate răspândite în spațiul public. Care de data aceasta au fost picătura care a umplut paharul pentru o parte dintre angajați", se arată într-un comunicat de presă transmis joi seara.

E nevoie de bani la buget! Facilitățile fiscale din construcții, agricultură și industria alimentară, în vizor. Patronatele și specialiștii avertizează asupra consecințelor: angajații vor pleca, vor urma scumpiri

Bugetul are nevoie de bani, iar Guvernul ia în calcul toate sursele posibile de venituri, inclusiv prin renunțarea parțială la anumite facilitați fiscale. Nu se vor elimina cele din sectorul IT, a anunțat premierul Marcel Ciolacu. Dar în construcții, agricultură și industria alimentară, va fi stabilit un calendar pentru plata asigurărilor de sănătate. O decizie ar urma să fie luată în septembrie. În timp ce economiştii atrag atenția că marele risc este creșterea economiei subterane, șeful Executivului spune că măsurile sunt prevăzute în PNRR.

Un nou proiect de ordonanță propune indemnizaţie de doctorat doar pentru cei ce îşi desfăşoară activitatea în domeniul pentru care deţin titlul

Angajaţii care deţin titlul ştiinţific de doctor vor primi indemnizaţie doar dacă îşi desfăşoară activitatea în domeniul pentru care deţin titlul şi dacă au prevăzute în fişa postului atribuţii care să permită verificarea lunară a modului în care activitatea este valorificată în mod suplimentar, conform unui proiect de Ordonanţă publicat, luni seara, pe site-ul Ministerului Finanţelor, potrivit Agerpres.

Sindicaliştii din Finanţe vor picheta sediile Ministerului Finanţelor şi ANAF, nemulţumiţi de salarizarea din sistem

Sindicaliştii din Finanţe vor picheta, începând de joi, 4 mai, sediile sistemului instituţional al Ministerului Finanţelor (MF) şi Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) din Bucureşti şi din ţară, nemulţumiţi, printre altele, de finanţarea defectuoasă a activităţii profesionale, sănătăţii şi securităţii la locul de muncă, potrivit Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite