medici
Suferinţă şi moarte. Asta văd, în fiecare zi, asistenţii medicali care luptă pentru a salva vieţilor celor infectaţi cu COVID 19. Îi veghează pe bolnavi, duc poveri greu de imaginat şi ne-au mărturisit că trec prin încercări cum n-au mai trăit vreodată. Pentru ei a fost lansat un serviciu de consiliere gratuită. Iar mesajul lor, pentru noi, e să respectăm regulile pentru că nu este momentul să ne relaxăm.
Sporuri neplătite din cauza managerilor pentru cadrele medicale care au grijă de pacienții Covid. Motivul? Managerii spitalelor nu au trimis listele la minister
Cadrele medicale care au grijă de pacienţii diagnosticaţi cu noul coronavirus nu au primit nici până acum bonificaţia de 2.500 de lei brut pentru că managerii spitalelor nu au trimis la minister listele cu cei care trebuie să primească aceşti bani. O spune chiar Nelu Tătaru, ministrul Sănătăţii.
Medicii de familie ar putea primi bonusul lunar acordat personalului medical care tratează pacienți cu COVID-19
Medicii de familie ar putea primi și ei bonusul lunar de 2.500 de lei, acordat deja personalului medical care tratează pacienți cu COVID-19.
Melania Medeleanu: Să alegem să facem bine. O alegere care este oricând potrivită
Melania Medeleanu, fondatorul Asociaţiei „Zi de bine", a reușit să mobilizeze foarte mulți români în campania de ajutorare a medicilor, care lupta cu noul virus.
Mureș. Șase asistenți medicali virtuali la SCJ. Medicii pot comunica de la distanță cu pacienții cu COVID-19
Clinica de Boli Infecţioase I a Spitalului Clinic Judeţean (SCJ) Mureş a fost dotată, vineri, cu şase asistenţi medicali virtuali, constând într-o reţea de tablete interconectate, pe care sunt montate avataruri cu înfăţişare umană, prin care pacienţii infectaţi cu COVID-19 pot contacta doctorul de gardă, limitând astfel contactul uman atunci când nu este neapărat necesar.
#RespectCelorDinLiniaIntai | Povestea salvatorilor cu inimă mare din secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Timișoara
Suferința provocată de celelalte boli nu a luat o pauză în vremea pandemiei. În Secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Timișoara, medicii luptă pentru fiecare respirație.
#RespectCelorDinLiniaIntai | De la declanșarea epidemiei, pompierii bucureșteni au fost solicitați de peste 1.400 de ori să transporte persoane infectate
Realitatea ultimelor săptămâni a schimbat modul de viață și stilul de lucru. Suntem cu toții afectați, dar unii profesioniști precum medicii, polițiștii sau pompierii au dat piept cu noi misiuni periculoase. Strâns legate de lupta cu virusul care ne-a dat viața peste cap. Evenimentele nefericite la care interveneau ca să salveze vieți, precum incendii și accidente auto, s-au redus semnificativ. Coronavirusul este acum inamicul cel mai puternic, nevăzut și înspăimântător.
Corina Georgescu, salvator în Italia: Medicii noștri sunt dăruiți, implicați știm exact ce trebuie să facem, trebuie doar să ne organizăm puțin
Patru dintre medicii români, care au lucrat în focarul de coronavirus din Italia au ajuns acasă, la Timișoara. Doctorii au fost impresionați de lupta pe care colegii lor din peninsulă o poartă cu noul virus, de atâta vreme. "Cred că avem o răspundere față de toți medicii din această lume " este mesajul transmis de unul dintre specialiștii ATI recent întorși din Italia.
Firea: 6.000 de teste rapide, provenind dintr-o donaţie, au sosit în țară. Testele sunt destinate cadrelor medicale din spitalele bucureștene
Primarul general, Gabriela Firea, a anunţat că au ajuns în ţară 6.000 de teste rapide, provenind dintr-o donaţie, acestea fiind destinate cadrelor medicale din spitalele bucureştene.

