Românii preferă mașinile la mâna a doua. Specialiștii atrag atenția că folosirea maşinilor uzate are consecinţe grave asupra mediului

Românii cumpără în continuare multe mașini la mâna a doua. Ultimele date arată că înmatriculările de mașini noi au crescut cu aproape 15% în primele zece luni din acest an, dar cele pentru maşini second hand s-au dublat. Specialiștii atrag atenția că folosirea maşinilor uzate, multe din import, are consecinţe grave asupra mediului, dar şi pentru siguranţa în trafic.

INS: Autoturismele second hand, nou înmatriculate în România, deţineau aproape 68% din total înmatriculări în T3

Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au scăzut cu 3,8%, în al treilea trimestru al acestui an, faţă de acelaşi interval din 2022, în timp ce înregistrările noi de autoturisme second hand importate, în total înmatriculări noi de autoturisme, au rămas crescute, de 67,9%, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Mașinile noi sunt tot mai căutate, după scumpirea celor second-hand

Tot mai mulţi şoferi renunţă la maşinile second-hand. Înmatriculările de autoturisme noi au crescut cu aproape 7% anul trecut, în comparaţie cu 2021. Reprezentanţii industriei auto pun fenomenul pe seama scumpirilor maşinilor rulate, dar şi a avansului producţiei locale, după blocajele apărute din cauza pandemiei şi a războiului din Ucraina.

Numărul mașinilor noi înmatriculate în România a crescut, în ultimele luni, cu peste 5%

Românii s-au săturat să cumpere toate rablele. Datele Institutului Naţional de Statistică arată că în ultimele luni numărul maşinilor noi înmatriculate în ţara noastră a crescut cu peste 5%. Deşi pare avantajos să cumpere o maşină second-hand, şoferii ajung să stea cu maşina mai mult în service decât pe şosea. Multe vehicule nu respectă nici normele standard de poluare.

Protocol între RAR și ANAF: Persoana care achiziționează o mașină din străinătate trebuie să fie aceeaşi cu persoana care o înmatriculează

Un protocol încheiat între Registrul Auto Român și ANAF, care a intrat în vigoare de curând, le-a pus gând rău samsarilor auto care aduc mașini la mâna a doua din străinătate şi evită plata TVA. De acum înainte, persoana care achizitionează mașina din străinătate trebuie să fie aceeaşi cu persoana care o înmatriculează.

Ultima Oră

Cele mai citite