maşină
Şoferul maşinii cu numere de înmatriculare antiPSD a fost audiat la sediul Poliţiei Rutiere, mai bine de 3 ore. Scandalul legat de acest subiect face însă mai multe valuri în Poliţie. După ce instituţia a fost aspru criticată mai ales în spaţiul virtual, purtătorul de cuvânt al Brigăzii Rutiere i-a îndemnat pe critici să nu mai apeleze la serviciile Poliției, ci la ale rudelor, vecinilor sau preoților.
Cazul șoferului cu numere anti-PSD. Șeful Poliției Române, Ioan Buda, a dat noi explicații. Ratingul paginii de Facebook a Poliției a scăzut
Şeful Poliţiei Române, Ioan Buda, a declarat, miercuri, că şoferul maşinii înmatriculate în Suedia cu numere preferenţiale a intrat în România legal din punct de vedere al actelor privind plăcuţele de înmatriculare.
Autoritățile suedeze au anulat numărul de înmatriculare cu mesaj anti-PSD, ale noastre se încurcă în explicații. Cazul este relatat și în presa internațională
Șoferul român cu numere anti-PSD a rămas fără plăcuțele care l-au făcut celebru. De data aceasta, e decizia luată de autoritățile suedeze. Între timp, acasă, în România, șoferul încă așteaptă explicații pentru dosarul pe care i l-au deschis polițiștii. Autoritățile noastre par însă încurcate de acest caz. Răzvan Ștefănescu s-a plâns că nu și-a putut lăsa copilul într-un loc sigur, ieri, când a ajuns la Poliție. Așa că amenință că va depune o plângere penală.
"Zeu" cu numere de înmatriculare. Aproape 500.000 de șoferi și-au ales plăcuțe preferențiale la mașină
De la începutul anului, aproape jumătate de milion de șoferi din toată țara și-au ales singuri numerele de înmatriculare. O combinație care să le poarte noroc, să le aducă aminte de un membru al familiei sau un eveniment fericit din viață. Există însă și o cerere crescută pentru combinații ciudate. Nu puțini sunt cei care vor să fie recunoscuți în trafic după apelativul "ZEU". Sunt însă și numere de care fuge orice șofer, sau pe care instituțiile le-au blocat, ca în trafic șoferii obișnuiți să nu treacă drept angajați ai Poliției Române sau ai SRI.
Plângere la adresa poliției anunţată de Răzvan Ştefănescu, şoferul maşinii cu numerele anti-PSD: Copilul a stat cu mine la audieri
Șoferul mașinii cu numere anti-PSD face o sesizare la adresa poliției pentru că nu i s-a permis să își lase copilul în grija unei persoane, iar micuțul a fost nevoit să stea la poliție câteva ore. Bărbatul și avocatul au discutat astăzi cu polițiștii mai mult de o jumătate de oră despre modul în care s-a procedat ieri dimineață.
Comisar-şef Andrei Linţă: Numerele personalizate sunt valabile pe teritoriul Suediei şi nu pot fi folosite pe teritoriul altor state fără acordul acelor ţări
Reprezentanţii Poliţiei au oferit astăzi, într-o conferinţă de presă, lămuriri în cazul şoferului care a avut un mesaj anti-PSD în numărul de înmatriculare al maşinii. Poliţiştii au precizat că numerele personalizate sunt valabile doar pe teritoriul Suediei – unde a fost înmatriculat automobilul - şi nu pot fi folosite pe teritoriul altor state, decât dacă ţările respective permit lucrul acesta în mod specific.
Şoferul care avea număr de înmatriculare cu un mesaj obscen la adresa PSD a rămas fără permis auto şi plăcuţe. Bărbatului i s-a întocmit şi dosar penal
Șoferul care conduce mașina cu numere personalizate anti-PSD s-a ales cu dosar penal și a rămas fără permisul de conducere. Asta, după ce gestul lui a stârnit un val de reacții pe rețelele de socializare. Agenții de la Rutieră spun că șoferul avea obligația să folosească pe teritoriul României plăcuțele de înmatriculare orginale.
Un brașovean și-a găsit mașina într-o groapă, după ce strada din fața blocului s-a surpat
Un braşovean şi-a găsit autoturismul în groapă, după ce strada din faţa blocului s-a surpat. Maşina nu a fost avariată, însă a fost nevoie de un utilaj care s-o scoată de-acolo. Porţiunea de şosea unde parcase bărbatul era neasfaltată, întrucât, în zonă, a avut loc săptămâna trecută, o lucrare a Serviciului de Termoficare.
Teribilism la volan. Un tânăr s-a încolăcit cu mașina în jurul unui stâlp în urma unei curse
Accident spectaculos în noaptea de marți spre miercuri la Pitești. Un tânăr de 21 de ani, elev la școala de poliție din Câmpina, s-a urcat cu mașina pe un stâlp, pe care autoturismul pur și simplu s-a încolăcit. Martorii spun că se întrecea cu altă mașina și avea viteză foarte mare. Ca prin minune, tânărul om al legii a scăpat doar cu câteva răni ușoare.

