marea neagră
Ministrul Apărării, Gabriel Leș, a spus în discursul său de Ziua Marinei, că poziția strategică a României la frontiera estică a NATO aduce oportunități, dar și provocări pentru forțele navale, subliniind că regiunea Mării Negre se transformă în spațiu al tensiunilor și al riscurilor.
Incident în Marea Neagră: Ucraina a reținut un petrolier rusesc. Nava ar fi fost implicată, anul trecut, în blocarea vaselor Ucrainei în strâmtoarea Kerci. Echipajul petrolierului, interogat și eliberat
Serviciul de securitate al Ucrainei - SBU a anunţat joi că, împreună cu Parchetul militar, a reţinut în portul ucrainean Izmail de la Marea Neagră un petrolier rusesc pentru presupusa implicare într-un incident petrecut în noiembrie trecut, la intrarea în strâmtoarea Kerci, informează Reuters, EFE şi Ukrinform, preluate de Agerpres. În urma incidentului de acum 8 luni, Rusia a sechestrat trei nave ale Marinei ucrainene.
EXCLUSIV Breeze 2019. Zeci de nave de luptă ale NATO se antrenează în largul Mării Negre
La manevrele organizate de Forțele Navale Bulgare participă și două vase de luptă românești. Militarii Alianței simulează scenarii care ar putea să apară în timpul unor confruntări reale. O echipă a TVR a participat la antrenamente. Un reportaj exclusiv de Adelin Petrișor și Relu Calotă.
Exerciţiu de amploare în Marea Neagră. La “Breeze 2019” participă peste 2.000 de militari şi zeci de nave
Nave din 12 ţări NATO participă la un mare exerciţiu organizat de marina bulgară în Marea Neagră. Breeze 2019 a adunat câteva zeci de vase de luptă ale alianţei şi peste 2.000 de militari, care se vor antrena împreună timp de o săptămână.
Dezvăluiri confirmate oficial. Fostul șef SCCO Tulcea nu a reacționat la timp și o tonă de droguri s-a pierdut
Ancheta internă a Poliției Române declanșată la Serviciul de combatere a criminalității Tulcea a confirmat dezvăluirile făcute de jurnaliștii TVR în scandalul “cocaină în Marea Neagră”. Aproape o tonă de droguri a fost pierdută din cauza lipsei de reacție a poliției, după ce s-a aflat de existența unei dube încarcate cu cocaină pe drumul ce leagă Constanța de Tulcea. Acum, cel considerat vinovat va raspunde cel mai probabil și penal.
Anchetă la Tulcea, după ce polițiștii au "pierdut" o tonă de cocaină! Ce s-a întâmplat după ce doi civili au descoperit drogurile ascunse într-o dubă
Șefii IGP trebuie să afle toate detaliile despre această misiune ratată: o dubă plină de droguri, care a stat în parcarea unei societăți comerciale, a fost găsită de doi civili. Aceștia au anunțat poliția. Oamenii legii nu au acționat însă la timp.
Cum se pierde o tonă de cocaină. Polițiștii nu au intervenit la timp pentru a face o captură uriașă de droguri
Cum au reuşit poliţiştii şi procurorii să piardă o cantitate mare de droguri, deşi fuseseră anunţaţi că se află o dubă plină de stupefiante în judeţul Tulcea? Întrebarea s-a născut odată cu apariţia în spaţiul public a rechizitoriului întocmit de procurorii de la DIICOT Tulcea, în legătură cu trimiterea în judecată a celor doi cetăţeni sârbi suspectaţi în dosarul "Cocaină pe Marea Neagră". În acest caz, autorităţile au fost norocoase că marea le-a livrat cocaina pe plaja de la Sfântu Gheorghe. Voci din poliţie spun că ar fi fost vorba de o lipsă de organizare şi de comunicare.
Dosar Cocaina din Marea Neagră: Un paznic a descuiat vehiculul cu droguri cu o cheie uitată pe roată
Rechizitoriul procurorilor DIICOT din dosarul privind cocaina de la Constanța arată că cei doi cetățeni sârbi arestați au fost descoperiți după ce unul a uitat cheia autoutilitarei încărcate cu 30 de pachete de droguri pe roată, iar martorii au descuiat vehiculul și au alertat autoritățile, conform Mediafax.
EXCLUSIVITATE Fostul șef al trupelor terestre americane în Europa, generalul Ben Hodges: Lipsa drumurilor, breșă de securitate. Interviu realizat de Adelin Petrișor
Reţeaua de drumuri din România este o vulnerabilitate majoră în materie de securitate națională. Declarația a fost făcută de generalul Ben Hodges, fostul șef al trupelor terestre americane în Europa. El participă la Constanța la un forum legat de securitatea la Marea Neagră, organizat de New Strategy Center și NATO. Adelin Petrișor l-a intervievat pe fostul comandant american.

