lumina sfântă
Pandemia de coronavirus i-a ținut acasă pe majoritatea creștin ortodocșilor în noaptea de Înviere. Cu excepția câtorva țări, aproape toți credincioșii au mărturist Hristos a Înviat de la ferestre. Slujbele de Înviere s-au ținut anul acesta în bisericile pustii.
Lumina Sfântă, adusă de voluntari în casele românilor
Lumina Sfântă a ajuns în noaptea Învierii în casele credincioșilor ortodocși și greco-catolici. Preoții și voluntarii au mers pe străzi cu lumânări aprinse, iar oamenii au luat Lumină. Și-au mai alinat astfel întristarea că nu au putut participa la slujbele din biserici.
Cum au petrecut românii miracolul Învierii în condiții de epidemie
Hristos a Înviat! a răsunat în toată țara. Regulile stricte ale epidemiei i-au ținut pe credincioși departe de biserică, dar cu toate aceste, am trăit, împreună, miracolul Învierii. Sufletele au fost mai unite ca oricând prin credință și speranță. Chiar dacă Lumina a fost primită la ferestre, la porți sau prin intermediul ecranelor tv.
S-a aprins Lumina Sfântă la Ierusalim. Slujba a fost ținută fără pelerini
În biserica Sfântului Mormânt de la Ierusalim s-a aprins Lumina Sfântă. E un miracol care are loc în fiecare an în Sâmbăta Mare, în ziua dinaintea Învierii Mântuitorului.
Mesajul de Paște al Patriarhului Daniel pentru români
Binecuvântare pentru toți cei care îi ajută pe bolnavi și lucrează pentru binele poporului român. Este gândul care însoțește în aceste momente rugăciunile fiecăruia dintre noi. Anul acesta, în mesajul de Paşte, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române îi îndeamnă pe credincioși să-și transforme casele în paraclise și să dea dovadă de iubire smerită și milostivă față de cei bolnavi și săraci, singuri și întristați.
Timișoara. Paștile vor fi împărțite de voluntari, începând de astăzi, la casele credincioșilor
Este Vinerea Mare sau Vinerea Patimilor, ultima zi de vineri dinaintea Paștelui și din postul mare, zi de post negru. În biserici nu se oficiază liturghii, ci slujbe specifice acestei zile.
Ministrul de Interne anunță un nou acord cu BOR: Paștile și Lumina sfântă vor fi distribuite de preoți și de voluntari la domiciliul credincioșilor. Credincioșii le vor primi din prag ori de la fereastră
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat miercuri seară noi măsuri pentru distribuirea prescurilor sfințite și a Sfintei lumini de Paști, după ce șeful statului a cerut revenirea asupra acordului anunțat marți seară cu Biserica Ortodoxă. "Ca să fie foarte, foarte clar și poate nu a ajuns la toată lumea. Cuvântul de ordine e: stați acasă! E regretabil să observăm că cele mai multe intenții creează cele mai mari complicații. Așa pare că se întâmplă cu un așa zis acord între MAI și BOR", a atras atenția Klaus Iohannis.
Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim pe 18 aprilie. Voluntarii din parohii o vor oferi doar la casele credincioşilor care o solicită, anunță Cancelaria Sfântului Sinod
Și anul acesta Sfânta Lumină va fi adusă în România de la Ierusalim. Sâmbătă, 18 aprilie, la Aeroportul Internaţional Otopeni. Vor sosi delegaţiile eparhiilor, care vor purta mască şi mănuşi de protecţie şi vor respecta distanţa socială de doi metri, în contextul pandemiei.
Lumina sfântă, un miracol. Focul se aprinde în fiecare an, în ziua dinaintea Paştelui ortodox
Miracolul de la Ierusalim s-a produs în jurul orei 14:32, ora României. Sfântul Mormânt a fost inspectat, încă din Vinerea Mare, de către poliţişti care s-au asigurat că nu există nicio sursă de foc înăuntru. O mare de credincioşi a aşteptat miracolul cu emoţie şi în rugăciune.

