Lumina Sfântă, adusă de voluntari în casele românilor

Lumina Sfântă a ajuns în noaptea Învierii în casele credincioșilor ortodocși și greco-catolici. Preoții și voluntarii au mers pe străzi cu lumânări aprinse, iar oamenii au luat Lumină. Și-au mai alinat astfel întristarea că nu au putut participa la slujbele din biserici.

Cum au petrecut românii miracolul Învierii în condiții de epidemie

Hristos a Înviat! a răsunat în toată țara. Regulile stricte ale epidemiei i-au ținut pe credincioși departe de biserică, dar cu toate aceste, am trăit, împreună, miracolul Învierii. Sufletele au fost mai unite ca oricând prin credință și speranță. Chiar dacă Lumina a fost primită la ferestre, la porți sau prin intermediul ecranelor tv.

Mesajul de Paște al Patriarhului Daniel pentru români

Binecuvântare pentru toți cei care îi ajută pe bolnavi și lucrează pentru binele poporului român. Este gândul care însoțește în aceste momente rugăciunile fiecăruia dintre noi. Anul acesta, în mesajul de Paşte, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române îi îndeamnă pe credincioși să-și transforme casele în paraclise și să dea dovadă de iubire smerită și milostivă față de cei bolnavi și săraci, singuri și întristați.

Ministrul de Interne anunță un nou acord cu BOR: Paștile și Lumina sfântă vor fi distribuite de preoți și de voluntari la domiciliul credincioșilor. Credincioșii le vor primi din prag ori de la fereastră

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat miercuri seară noi măsuri pentru distribuirea prescurilor sfințite și a Sfintei lumini de Paști, după ce șeful statului a cerut revenirea asupra acordului anunțat marți seară cu Biserica Ortodoxă. "Ca să fie foarte, foarte clar și poate nu a ajuns la toată lumea. Cuvântul de ordine e: stați acasă! E regretabil să observăm că cele mai multe intenții creează cele mai mari complicații. Așa pare că se întâmplă cu un așa zis acord între MAI și BOR", a atras atenția Klaus Iohannis.

Ultima Oră

Cele mai citite