Mărturisirile unui pelerin român care a trăit de mai multe ori miracolul Luminii Sfinte de la Ierusalim. Silviu Andrei Vlădăreanu: Am trăit o bucurie imensă

Lumina Sfântă care a coborât peste mormântul lui Iisus Hristos din Ierusalim reprezintă o minune dumnezeiască pentru toți creștinii ortodocși. Ea se aprinde numai după ce Patriarhul Ortodox al Ierusalimului intră în interiorul mormântului pentru a se ruga. Știrile TVR a stat de vorbă cu un pelerin român care a trăit de câteva ori pe propria piele această minune.

Lumina Sfântă a Învierii a ajuns în România

Lumina Sfântă a Învierii a ajuns în România. Este o tradiţie care continuă şi în vremuri de pandemie, cu respectarea regulilor sanitare în vigoare. Lumina a fost adusă de la Ierusalim cu o cursă aeriană specială.

Polițiști, jandarmi, pompieri, veghează la respectarea regulilor în Noaptea Învierii

Mii de polițiști și jandarmi sunt pe străzi în Capitală în aceste zile, pentru ca regulile sanitare să fie respectate și să putem avea o sărbătoare a Învierii fără evenimente neplăcute. La datorie sunt și pompierii, care vin cu recomandări pentru cei care duc Lumina Învierii acasă. Numărul participanților la Slujba de Înviere de la Patriarhie este limitat iar masca sanitară, obligatorie.

Ultima Oră

Cele mai citite