lipsă medici
Prevenția în ce privește sănătatea nu este printre priorităţile cetăţenilor Republicii Moldova, mai ales în rândul bărbaților. Nu prea trec pe la cabinetul medicului de familie, invocând că nu au timp, sunt la muncă sau rezistă bolilor care îi macină şi fără specialişti. Conform Organizației Mondiale a Sănătății, 80 la sută dintre bolile cronice pot fi prevenite doar cu o vizită făcută la timp la medicul specialist.
Criză acută de personal medical la UPU Botoșani. Este nevoie de 8 medici, 17 asistenți, 8 infirmieri, 26 brancardieri, 7 îngrijitori și 2 asistenți sociali
În plină pandemie de coronavirus, Unitatea de Primiri Urgențe din Botoșani se confruntă cu o criză acută de personal. Zeci de medici, asistenți, infirmieri, îngrijitori și brancardieri lipsesc din această secție supraaglomerată de pacienți. Din această cauză, toate cadrele medicale care muncesc aici spun că nu mai rezistă în fața presiunii și fac eforturi imense pentru ca activitatea să nu fie blocată.
VRANCEA | Criza de personal medical afectează liniile de gardă în ATI. Prefectul județului susține că a solicitat în mai multe rânduri detașarea unui medic, dar a primit doar promisiuni
Cu locuri la ATI, dar fără medici! Este situația în județul Vrancea unde criza de personal afectează liniile de gardă în ATI.
Un singur medic pe pe tură la serviciul de Ambulanță din Gorj. Mai este nevoie de 30 de doctori specializați în intervenții de urgență!
Sunt prea puţini medici şi asistente inclusiv la serviciul de ambulanţă din multe judeţe. În Gorj mai este nevoie de 30 de doctori specializaţi în intervenții de urgenţă. Foarte mulţi! Acum, doar 4 lucrează pe Salvare, câte unul în fiecare tură. De 3 ani, la concursurile anunţate de Ambulanță nu s-a prezentat niciun medic.
Viața la țară fără medic de familie
Cu vârste înaintate și probleme de sănătate tot mai multe, vrâncenii din zona de munte nu au la cine apela pentru asitență medicală. 13 comune din județ nu au medic de familie și numărul lor este în creștere. Sătenii, care se confruntă cu probleme de sănătate, fie sună la salvare, fie pleacă la zeci de kilometri distanță, spre cel mai apropiat spital.
Deficit de medici în Olt. Autoritățile organizează concursuri doar pentru ocuparea posturilor strict necesare
Spitalele oltene se confruntă cu deficitul de personal. Potrivit managerilor, este nevoie de medici, dar și de asistenți medicali. Ocuparea posturilor vacante nu se poate face în totalitate din cauza resurselor bugetare insuficiente. Pentru a nu perturba activitatea unităților medicale, autoritățile au decis să organizeze concursuri doar pentru ocuparea posturilor strict necesare.
Angajări la spitalul din Orșova. 14 medici au încheiat contracte aici. Printre ei, o doctoriță care abia s-a întors din Canada
Performanță la Spitalul Municipal din Orșova, unde 14 medici tineri au ajuns să fie angajați și să lucreze în mai puțin de un an. În timp ce multe spitale din țară se confruntă cu deficit de personal, la Orșova, administrația unității sanitare a reușit să angajeze medici chiar și pentru specialități care abia au fost înființate. Deși este un spital mic, sunt medici care spun că au găsit la Orșova echipamente ca în spitalele mari în care și-au făcut rezidențiatul.
Institutul Național de Statistică: Un medic la 307 locuitori, în 2019
În anul 2019 au funcţionat peste 63 mii de unităţi sanitare și au revenit, în medie, 307 locuitori la un medic, arată o analiză despre activitatea sistemului medical de anul trecut, publicată de INS marți.
Buzău: Spitalul județean duce lipsă de medici pediatri
În plin sezon de gripă și viroze respiratorii, spitalul județean Buzău duce lipsa de medici pediatri.

