lipsă medici
Într-o țară atât de săracă așa cum e Rwanda, accesul la asistență medicală este pentru cei mai mulți un lux. Tehnologia a pătruns chiar și aici așa că un robot oferă consultații la distanță oricărui locuitor din acest stat est african.
Soluţii pentru zonele unde nu sunt medici. În toamnă, vor fi scoase la concurs 5415 locuri la examenul de Rezidențiat
Ministerul Sănătăţii va scoate mai multe locuri decât anul trecut la examenul de Rezidențiat. Speră astfel să rezolve deficitul de aproape 12 mii de medici, mai ales în zonele mai puțin dezvoltate din țară. Problema e că rezidenţii nu vor să profeseze în oraşele mici.
Urgenţe acoperite cu puţini medici. Există situații în care un doctor consultă peste 70 de pacienți într-o gardă
Pe timpul verii își iau concediu cei mai mulți români. Dacă în multe instituții nu se simte absența unor colegi, unităţile de primiri urgenţe abia mai pot fi ţinute deschise din cauza numărului mic de medici. În 24 de ore, cât durează o gardă, un singur doctor ajunge să se ocupe de aproape o sută de pacienţi. În lipsa specialiştilor, bolnavii trebuie să aştepte ore întregi pentru o consultaţie.
99 la sută dintre spitalele din țară sunt neconforme. La Slobozia e nevoie de 32 de medici, situație disperată la Urziceni
Aproape toate spitalele din România sunt neconforme! Este concluzia la care a ajuns chiar ministrul Sănătății, după controale făcute în toată țara. Sunt probleme de la dezinfectanți și infecții, până la secții închise pentru că lipsesc medicii. TVR v-a arătat acum două săptămâni cum doi doctori pensionari fac eforturi să țină deschisă secția de neonatologie a spitalului din Slobozia, județul Ialomița. Acolo a ajuns azi și ministrul Sănătății.
Medici în misiune la sate. Doctori de la Spitalul Militar din Timișoara au acordat gratuit consultații
Mai mulți medici de la Spitalul Militar din Timișoara și-au rupt din timpul liber și echipați cu instrumente au mers prin județ ca să ofere asistență medicală gratuită. Caravana lor s-a oprit și la căminul cultural din Urseni unde zeci de oameni, majoritatea în vârstă, i-au așteptat cu nerăbdare. Au mare nevoie de medici pentru că nu pot ajunge la spital, la Timişoara.
Lipsa medicilor, pericol pentru pacienți. Spitalul Județean din Ploiești are aproape 200 de locuri vacante
În Prahova, lipsa medicilor a devenit acută și pune în pericol viața pacienților care ajung la Spitalul Județean de Urgență din Ploiești. Aproape 200 de posturi de medici, asistente și infirmiere sunt vacante și au fost scoase la concurs în zadar. Din această cauză, cadrele medicale ajung să se ocupe în medie de 300 de cazuri urgente pe zi.
Terapie intensivă fără medici specialişti. La Spitalul Matei Balș nu sunt tratate cazurile grave, pentru că medicii ATI sunt în concediu
Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Matei Balș din Capitală funcționează la avarie și nu poate trata cazuri grave pentru că cei trei medici din secție sunt în concediu. Așa se face că, până săptămâna viitoare, în spital nu sunt primite cazuri care necesită ventilație mecanică, iar pacienții cărora li se înrăutățește starea ajung în alte unități de urgență. Ministerul Sănătății nu reușește să rezolve problema de ani de zile.
"Vii aici, eşti aruncat într-o piscină cu rechini". În ce condiții s-ar întoarce totuși unii medici să profeseze acasă
Salarii mai bune sau măcar decente. Aceasta este soluţia pentru criza de medici. Un sfert dintre doctorii români care lucrează în străinătate ar fi dispuşi să se întoarcă dacă li s-ar da lefuri cuprinse între 6 mii şi 15 mii de lei. Asta arată un studiu online.
Doi medici oncologi la peste 8.600 de bolnavi de cancer. Două luni de așteptare pentru un consult. "Ce să facem dacă asta-i situația?"
Bolnavii de cancer s-au resemnat să aştepte pe la uşile cabinetelor sau să fie obligaţi să-şi facă programări chiar şi cu câteva luni înainte, deşi boala îi poate răpune în orice moment. E lipsă acută de oncologi în toată ţara. În unele judeţe există numai unul sau doi specialişti la mii de pacienţi.

