A cincea seară de manifestații în România. Opt mii de oameni, la protestul și marșul pentru justiție din Capitală

Încă o seară de proteste pentru justiție independentă. După publicarea documentarului Recorder, oamenii cer rezolvarea problemelor reclamate chiar de unii magistrați. Peste 1000 de persoane s-au adunat în Piața Universității din Capitală și au pornit în marș spre Piața Victoriei, în semn de solidaritate cu judecătorii și procurorii care critică situația din instanțe.

Proteste pentru o justiție independentă: mii de oameni au ieșit în stradă în Capitală, dar și în marile orașe ale țării

Proteste în serie față de starea justiției. Mii de oameni au ieșit pe străzi pentru a patra zi consecutiv. În București, manifestanții s-au adunat din nou în Piața Victoriei și au aprins lanternele telefoanelor în semn de solidaritate cu magistrații care au reclamat problemele din sistem. Și în țară, oamenii au cerut, în stradă, justiție corectă și independentă, dar și judecători cinstiți care să apere dreptatea și nu pe marii corupți. La Craiova au protestat inclusiv studenți la Drept care vor să devină magistrați, dar și judecători sau avocați.

"Nu cred că fără presiunea străzii se poate schimba ceva". Mii de oameni cer în stradă independența justiției

Pregătiţi cu pancarte cu mesaje critice la adresa sistemului de justiţie, oamenii au umplut vineri Piaţa Victoriei, pentru a treia seară la rând. Pe lângă acuzaţiile pe care le strigă în stradă, manifestanţii cer şi revocarea Liei Savonea de la Conducerea Înaltei Curți, dar și alte demiteri, inclusiv ale fostului şi actualului ministru al Justiţiei.

Ultima Oră

Cele mai citite