Guvernul abrogă două dintre prevederile Ordonanței pe justiție
Guvernul a decis să abroge două dintre prevederile controversate ale ordonanței pe justiție. Una dintre ele - posibilitatea judecătorilor de a fi procurori șefi. Între timp, protestele din Justiție s-au extins și tot mai multe instanțe și parchete și-au suspendat activitatea. Procurorii DIICOT au anunțat că, de marți până pe 8 martie, suspendă activitatea între orele 8 și 12. Parchetul general a decis, de asemenea, să facă grevă japoneză și să poarte o banderolă albă.
25 February 2019, 18:56