„Fără prescripţie pentru corupţie”. Noi proteste pentru o justiție independentă. Mii de oameni au ieșit în stradă în Capitală, dar și în marile orașe ale țării
Proteste în serie față de starea justiției. Mii de oameni au ieșit pe străzi pentru a patra zi consecutiv. În București, manifestanții s-au adunat din nou în Piața Victoriei și au aprins lanternele telefoanelor în semn de solidaritate cu magistrații care au reclamat problemele din sistem. Și în țară, oamenii au cerut, în stradă, justiție corectă și independentă, dar și judecători cinstiți care să apere dreptatea și nu pe marii corupți. La Craiova au protestat inclusiv studenți la Drept care vor să devină magistrați, dar și judecători sau avocați.
Peste 8.000 de oameni s-au adunat în Piața Victoriei și au cerut politicienilor o intervenție rapidă pentru reforma în justiție. Protestatarii au venit cu pancarte și au scandat lozinci împotriva decidenților din sistem.
Printre protestatari s-au aflat și personalități, cum ar fi cântărețul Tudor Chirilă sau regizorul Stere Gulea.
Ondine Gherguț, jurnalistă: Ce nu înțelege lumea: legătura dintre sărăcie, sărăcire și corupție. Cu cât se fură mai mult în țara asta și nu avem o justiție care să îi pedepsească pe hoți, cu atât mai săraci devenim din zi în zi.
Stere Gulea, regizor: Faptul că justiția arată cum arată în ultima perioadă este foarte grav pentru societatea românească, iar oamenii au avut, după documentarul Recorder, un șoc similar cu cel din 2024. E bine că noua generație nu se lasă amăgită de tot ce înseamnă informație cu interes. Nu-i de joacă.
Jandarmii au stabilit iniţial un perimetru de desfăşurare a protestului, dar, ca urmare a creşterii numărului de participanţi, spaţiul a fost lărgit.
Protestatarii au cerut demiteri și revocări la vârful sistemului de Justiție
Având steaguri tricolore şi ale Uniunii Europene, vuvuzele, tobe, portavoce, manifestanţii au scandat lozinci precum „Magistraţii care fură pregătesc o dictatură”, „Fără prescripţie pentru corupţie”, „Demisia, Savonea”, „Jos Predoiu”, „Nicuşoare nu mai sta, apără justiţia”, „Borfaşilor, daţi-ne justiţia înapoi”. Un moment aparte l-a constituit aprinderea a sute de luminiţe de la telefoane în timp ce protestatarii scandau: „Vă vedem!”.
Manifestanții au cerut demisia preşedintei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Lia Savonea, a ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, fost ministru al Justiţiei și a șefului DNA, Marius Voineag.
De asemenea, oamenii au cerut și eliminarea “portițelor” legislative prin care procesele sunt tergiversate pentru a se ajunge la prescriere.
Participanţii la protest au adus şi o cruce de lemn inscripţionată cu textul „Justiţia română”, în jurul căreia au aşezat candele.
De asemenea, protestarii au afişat pancarte cu mesaje ca „Lia, te aşteaptă puşcăria”, „La şmecheri se prescrie, la fraieri puşcărie”, „Justiţie, nu corupţie”, „Schimbarea începe unde începe curajul”.
În mijlocul protestatarilor a fost delimitat un spaţiu unde s-au aflat mai multe persoane cu megafoane care au dat tonul scandărilor. Tot acolo manifestanţii au adus o fotografie în mărime naturală a Liei Savonea, înfăţişată afişând mesajul ‘Asigur protecţie pentru corupţi’.
Manifestații în mai multe orașe ale țării
Manifestații au fost și în țară. Protestatarii cer justiție corectă și independentă, judecători cinstiți, care să apere dreptatea și nu pe marii corupți.
Aproximativ 500 de clujeni au protestat, la fel ca în ultimele trei zile, în fața Curții de Apel.
Și la Craiova, zeci de persoane au ieșit în stradă. Printre ei, studenți la drept, avocați și judecători, unii dintre ei, semnatari ai petiției prin care sute de magistrați și judecători își exprimă susținerea pentru colegii lor care au făcut dezvăluiri în reportajul Recorder despre problemele din sistemul de justiție.
Sorina Marinaș, judecătoare la Secția Penală de la Curtea de Apel Craiova: Nu e comod pentru niciun magistrat să fie în stradă. Pentru mine ar putea însemna finalul carierei mele. Am ieșit pentru a spune public cât de mult îi susțin și îi apreciez pe colegii mei care au avut curajul să iasă în față, ce probleme sunt în sistem, cât suntem de stresați, să vorbim despre hărțuirea instituției judiciare. Avem foarte multe nemulțumiri în magistratură, de asta suntem aproape 900 de persoane care am semnat lista aceea care e deja publică.
Sorina Marinaș a devenit cunoscută după ce Inspecția Judiciară a demarat o anchetă împotriva ei, pentru că a publicat pe Facebook motivele pentru care a condamnat un bărbat la 30 de ani închisoare pentru tentativă de omor asupra soției.
Protest a fost și la Iași.
Mii de oameni au ieșit în stradă și au scandat în ultimele trei zile în mai multe orașe din țară: Cluj, Sibiu, Galați, Timișoara și Brașov.
Magistrații își pun speranța în discuțiile de la Cotroceni, programate pentru luni, 22 decembrie, când vor analiza problemele din sistem împreună cu președintele Nicușor Dan.
Duminică are loc un marș pentru o justiție independentă
Oamenii au mers în stradă cu copii, animale de companie. Ei cântă, scandează și protestează.
Duminică protestele continuă. În Capitală, protestatarii se vor aduna la ora 17.00 în Piața Universității, iar apoi vor porni în marș către Piața Victoriei, de la ora 18.00.

