Vehiculele înmatriculate în Serbia, interzise în Kosovo. Uniunea Europeană amenință autoritățile de la Priștina

Kosovo și-a închis frontieră pentru vehiculele înmatriculate în Serbia. E răspunsul de la Priștina după ce trei grăniceri kosovari au fost răpiți de forțele sârbe. Guvernul de la Belgrad susține că străjerii se aflau pe teritoriul Serbiei, erau în ținută militară și aveau arme semiautomate. Uniunea Europeană amenință autoritățile din Kosovo cu suspendarea ajutorului financiar, dacă nu vor lua decizii care să ducă la detensionarea situației din nordul provinciei.

Președintele sârb le cere autorităților de la Pristina să îi retragă pe primarii albanezi din localitățile din nordul Kosovo. NATO își sporește forțele în zonă

Președintele Serbiei, Alexander Vucic, a cerut autorităților de la Pristina să îi retragă pe primarii albanezi din localitățile din nordul provinciei Kosovo. Liderul de la Belgrad spune că numai așa vor înceta violențele în regiune. Secretarul american de stat a cerut ambelor părți să ia măsurile necesare dezescaladării tensiunilor din regiune. Între timp, NATO anunță că e pregătită să desfășoare și mai multe trupe în provincie pentru a calma situația.

Ultima Oră

Cele mai citite