Belgradul a cerut ca NATO să fie proactiv în Kosovo. România, printre țările care își suplimentează trupele în regiune

Serbia cere Alianței Nord-Atlantice ca forțele de menținere a păcii din Kosovo să își păstreze neutralitatea. Într-o întâlnire cu Comandantul forțelor NATO din Italia, responsabil pentru Regiune, președintele sârb Alexandar Vucici a afirmat că situația din zonă este din ce în ce mai gravă și a făcut apel la forțele K-FOR să aibă o atitudine pro-activă pe teren, pentru prevenirea de noi violențe.

Negocierile dintre Kosovo și Serbia sunt într-un punct mort. Sârbii din nordul provinciei se tem că își pierd beneficiile

La aproape o săptămână de la incidentul din nordul provinciei Kosovo, poliția continuă perchezițiile. Căutările s-au extins și în alte localități din vecinătatea satului în care se află mănăstirea asediată. Priștina spune că oamenii săi caută complici și arme. Serbia spune că face propria anchetă. Pe fondul unei situații tot mai tensionate, liderul de la Belgrad declară că negocierile nu vor duce nicăieri.

Ultima Oră

Cele mai citite