Dezinformarea, cea mai periculoasă pandemie. Mihai Coman, profesor de jurnalism: Noi avem o mare problemă - a deprofesionalizării presei. Filtrele tradiționale de limitare a informațiilor care nu merită să fie știri au dispărut

Dezinformarea în spațiul public, în special în mediul virtual, este considerată de specialiștii în comunicare cea mai periculoasă pandemie. Informațiile false pot crea cu ușurință tensiuni în societate, cresc sentimentul de neîncredere și pot alarma oamenii. Lista efectelor e mult mai lungă. Mai mult de jumătate dintre români spun că se tem să nu cadă în capcana știrilor false. Scepticismul în fața senzaționalului și dorința de a verifica informațiile primite ne pot fi de ajutor.

CNA dezaprobă modul în care jurnaliştii români au fost ţinuţi la distanţă, cu bodyguarzi, de ministrul austriac de Interne

Consiliul Naţional al Audiovizualului dezaprobă modul în care jurnaliştii români au fost ţinuţi la distanţă, joi, de ministrul austriac de Interne, Gerhard Karner, după votul negativ acordat ţării noastre pentru aderarea la spaţiul Schengen, în timp ce acesta acorda interviuri altor ziarişti, se arată într-o scrisoare deschisă adresată Ambasadorului Austriei la Bucureşti, Adelheid Folie.

Îngrijorări la nivelul Comisiei Europene privind amenințările, hărțuirea și violența față de jurnalişti din România. Referire la cazul Emilia Șercan, în raportul privind statul de drept

Raportul anual privind situaţia statului de drept în Uniunea Europeană, prezentat miercuri de Comisie, are o parte consistentă referitoare la mass media și libertatea de exprimare. Comisia Europeană este îngrijorată de cazurile de amenințare și violență asupra ziariștilor și face referire la cele două alerte active de la Consiliul Europei privitoare la intimidarea jurnaliștilor din România (cazurile Emilia Șercan și Alin Cristea).

Ultima Oră

Cele mai citite