jandarmi montani
Doi turiști au fost amendați după ce au ignorat semnele și panourile instalate la ieșirea din satul Peștera, au ocolit cu ATV-ul bariera special instalată și au pătruns în Parcul Național Piatra Craiului. În această zonă este interzis accesul cu ATV-urile.
Întâlnire neașteptată pe un traseu din Bucegi. Un urs a blocat drumul unui grup de turiști în timp ce coborau de la cabana Caraiman spre Bușteni. Jandarmii montani au intervenit
Un grup de turiști a avut parte aseară de o întâlnire neașteptată pe un traseu din Bucegi. Un urs le-a blocat drumul în timp ce coborau de la cabana Caraiman spre Bușteni.
Prahova: Turiști amendați cu câte 500 lei, după ce au intrat cu maşinile pe pajiştea alpină
Cinci turiști au fost amendați cu câte 500 lei, duminică, după ce au fost prinși când se dădeau cu maşinile pe pajiştea alpină din Munţii Baiului.
Operațiuni dificile pentru salvamontiști. Mai mulți turiști au avut nevoie de intervenția salvatorilor după s-au accidentat
Operațiune complexă de salvare a unui bărbat care s-a accidentat grav în Munții Bucegi, deasupra săritorii Cimitirul Elefanților.
Mobilizare pe munte. Salvamontiștii și jandarmii montani, în ajutorul unor bărbați accidentați
Salvamontiștii dâmbovițeni au coborât din Munții Bucegi un bărbat cu fractură de tibie. S-a accidentat deasupra săritorii Cimitirul Elefanților.
Mașini blocate în nămeți, scoase cu ajutorul jandarmilor montani
Jandarmii montani din Prahova au intervenit pentru a scoate din zăpadă mai multe mașini care au rămas blocate în nămeţi. Prima mobilizare a fost în apropierea Cabanei Ştevia, unde un autoturism cu 4 persoane a rămas suspendat în zăpadă.
Patrulă Salvamont alertată nejustificat. Câțiva turiști din Israel au chemat salvatorii pentru că s-au temut să coboare nesupravegheați
Trei turiști din Israel au toate șansele să fie amendați, pentru alertarea nejustificată a autorităților. Adulții împreună cu un copil plecaseră cu mașina să viziteze Transfăgărășanul și au sunat la 112, unde au spus că sunt pe punctul de a cădea în prăpastie.
Buzău: Bărbat rătăcit în Munţii Buzăului, găsit de jandarmi
Un bărbat de 47 de ani, din Nehoiu, aflat la cules de ghebe alături de alte patru persoane, s-a rătăcit vineri seara în pădurea din zona Gura Teghii, fiind găsit sâmbătă dimineaţa de jandarmii din cadrul IJJ Buzău.
Un cioban a fost salvat de jandarmii montani, în Masivul Bucegi
Un cioban, aflat în dificultate în Masivul Bucegi, a fost ajutat de jandarmii montani de la Postul Zănoaga.

