Cresc amenzile. Bogdan Despescu: Amenda minimă pentru persoane fizice care nu respectă ordonanțele militare se mărește de la 100 de lei la 2.000 de lei

Secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Interne Bogdan Despescu a declarat, duminică seara, că a fost elaborat un proiect de ordonanţă de urgenţă, pus deja în procedură de transparenţă decizională, care prevede mărirea amenzilor pentru persoanele fizice care nu respectă măsurile stabilite prin ordonanţele militare pe perioada stării de urgenţă.

Teama de boală și de ziua de mâine fac mai grea izolarea. O asociație a lansat o linie telefonică gratuită pentru profesori, elevi dar și părinți

Izolarea la domiciliu scoate la suprafață probleme emoționale ale oamenilor, mascate până acum de viață densă, dar și temeri care le amenință viitorul. E un moment de impas înțeles cel mai bine de psihologi care dau consultații gratuite. O linie gratuita de consiliere a fost deschisa și special pentru elevi și profesori.

La Timișoara, polițiștii au dat amenzi de aproape 88.000 de lei într-o singură noapte celor care au ieșit pe stradă fără motiv

Au fost luate măsuri suplimentare pentru încetinirea răspândirii infecției cu virusul COVID-19. Recomandările de până acum de a nu părăsi locuința pe timpul zilei devin de astăzi obligatorii. Excepție fac situațiile în care mergem la serviciu, să cumpărăm alimentele necesare sau în cazul urgențelor, iar acest lucru trebuie dovedit în oricare dintre situații.

Ultima Oră

Cele mai citite