izolare
În Australia a crescut cu 300 la sută numărul adopțiilor de animale. Localnicii, în special cei singuri, speră că, datorită unui animăluț de companie, vor suporta mai ușor măsura izolării la domiciliu impusă pentru combaterea propagării coronavirusului.
Consiliere psihologică gratuită, prin telefon, pentru vârstnicii izolați oferite de psihologii de la Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca
Psihologii Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca acordă consultații telefonice gratuite vârstnicilor, în contextul pandemiei de coronavirus și al izolării la domiciliu. Ei îi încurajează pe bătrâni să vadă situația realist, ca fiind una neplăcută, dar nu este cea mai rea posibilă.
COVID-19: Izolarea ar fi salvat 59.000 de vieţi în 11 ţări europene, arată un studiu al cercetătorilor britanici
Izolarea şi alte măsuri luate pentru a frâna propagarea pandemiei de COVID-19 au salvat viaţa a circa 59.000 de persoane în 11 ţări europene, afirmă cercetătorii britanici de la Imperial College din Londra, universitate reputată în domeniul medical, citaţi de AFP.
Polițiștii au aplicat amenzi de peste 13 milioane de lei în 24 de ore, pentru nerespectarea restricțiilor
Poliţiştii au aplicat, în ultimele 24 de ore, peste 8.200 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 13.000.000 de lei, persoanelor care nu respectau prevederile privind restricţionarea circulaţiei.
Primarul Municipiului Suceava: Trebuie să crească capacitatea de testare. Primăria a achiziționat un aparat de testare pentru COVID-19
Ion Lungu, primarul Municipiului Suceava, oraș aflat în carantină, a declarat la TVR că trebuie să crească capacitatea de testare pentru COVID-19 la Suceava. Primăria a achiziționat un aparat de testare pentru corornavirus din Coreea de Sud care urmează să ajungă la Suceava în cursul zilei de vineri.
Cresc amenzile. Bogdan Despescu: Amenda minimă pentru persoane fizice care nu respectă ordonanțele militare se mărește de la 100 de lei la 2.000 de lei
Secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Interne Bogdan Despescu a declarat, duminică seara, că a fost elaborat un proiect de ordonanţă de urgenţă, pus deja în procedură de transparenţă decizională, care prevede mărirea amenzilor pentru persoanele fizice care nu respectă măsurile stabilite prin ordonanţele militare pe perioada stării de urgenţă.
Teama de boală și de ziua de mâine fac mai grea izolarea. O asociație a lansat o linie telefonică gratuită pentru profesori, elevi dar și părinți
Izolarea la domiciliu scoate la suprafață probleme emoționale ale oamenilor, mascate până acum de viață densă, dar și temeri care le amenință viitorul. E un moment de impas înțeles cel mai bine de psihologi care dau consultații gratuite. O linie gratuita de consiliere a fost deschisa și special pentru elevi și profesori.
Amenzi de până la 70 000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de limitare a răspândirii coronavirusului
Guvernul a decis înăsprirea amenzilor pentru persoanele care nu respectă măsurile de limitare a răspândirii coronavirusului - între 2.000 şi 20.000 de lei pentru persoane fizice şi între 10.000 şi 70.000 de lei pentru persoane juridice, a anunţat vineri şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă.
La Timișoara, polițiștii au dat amenzi de aproape 88.000 de lei într-o singură noapte celor care au ieșit pe stradă fără motiv
Au fost luate măsuri suplimentare pentru încetinirea răspândirii infecției cu virusul COVID-19. Recomandările de până acum de a nu părăsi locuința pe timpul zilei devin de astăzi obligatorii. Excepție fac situațiile în care mergem la serviciu, să cumpărăm alimentele necesare sau în cazul urgențelor, iar acest lucru trebuie dovedit în oricare dintre situații.

