Italienii din regiunile Lombardia și Veneto au votat pentru mai multă autonomie

Două dintre cele mai bogate regiuni din nordul Italiei au votat pentru mai mult autonomie cu o majoritate covârșitoare de alegători - peste 90 la sută din cei veniți la un referendum în acest sens. Situația este însă diferită de cea din Spania: pe de-o parte, consultările legale au respectat Constituția țării, pe de altă parte rezultatele nu sunt obligatorii pentru autoritățile de la Roma.

Referendum în regiunile Lombardia și Veneto din Italia, pentru mai multă autonomie

Italienii din regiunile Lombardia şi Veneto merg astăzi la urne pentru a spune dacă vor o mai mare autonomie faţă de Roma. Prin acest referendum, liderii regionali vor mai multă libertate în administrarea propriilor resurse şi finanţe. Votul se desfășoară în intervalul orar 7.00 - 23.00, ora locală, și, potrivit sondajelor, tabăra care doreşte autonomie sporită conduce detaşat.

Viață în centrele de refugiat. Imigranții riscă tot ca să ajungă în Europa

Războaiele și viața mizerabilă i-au făcut pe cei mai mulți să fugă din țările lor și să vină la noi, pe bătrânul continent. Mulți minori au străbătut acest drum lung al disperării ca să ajungă într-un centru din care speră să nu fie niciodată trimiși acasă. Ajung însă, de multe ori, să fie racolați de bandele crimei organizate.

Femeie dată în urmărire europeană, prinsă la Pata Rât

Polițiștii clujeni au depistat o femeie căutată de câteva luni de poliția italiană. Acesta este  bănuită de comiterea unei crime. Suspecta se ascundea în comunitatea de la Pata Rât, de lângă groapa de gunoi a Clujului.

Ultima Oră

Cele mai citite