Ministerul Energiei: Unitatea 1 de la Cernavodă a fost resincronizată la sistemul național. Peste 80% dintre clienții afectați de vremea severă au din nou curent electric. Echipele rămân în teren

Unitatea 1 a CNE Cernavodă a fost resincronizată la Sistemul Energetic Național, a transmis duminică seară Ministerul Energiei. Unitatea s-a deconectat automat de la rețeaua națională de distribuție a energiei electrice sâmbătă, ca urmare a vântului puternic, de cod roșu. Toate procedurile s-au derulat în parametrii tehnici normali, subliniază, încă o dată, autoritățile.

Fenomene extreme, de cod roșu, la Constanța. Măsuri urgente pentru echilibrarea sistemului energetic național

A fost vijelie de cod roşu în Dobrogea. Vremea rea a făcut ravagii, iar autorităţile au emis mesaje RO-ALERT. Vântul a depăşit 100 de kilometri pe oră, sute de copaci au fost puşi la pământ, multe localităţi au rămas fără curent electric, iar porturile au fost închise. Furtuna din județul Constanța a pus în dificultate Sistemul Energetic Național. La un moment dat, a existat un deficit de 1.700 de megawaţi, după ce reactorul 1 al centralei nucleare de la Cernavodă s-a deconectat automat, iar eolienele s-au oprit din cauza vântului puternic. Duminică la prânz, în județul Constanța, 80 de localități nu aveau energie electrică.

Anchete la Rafinăria Petromidia Năvodari, după un accident de muncă în care un angajat și-a pierdut viața și altul este în stare gravă

Grav accident de muncă la rafinăria Petromidia Năvodari. Un angajat a murit și un altul este în stare gravă după ce au căzut într-un bazin de pe platformă. Cei doi erau în timpul programului de lucru. Poliția, ITM și reprezentantii companiei fac acum mai multe anchete pentru a stabili cauzele accidentului. Atenție, sunt detalii care vă pot afecta emoțional!

A început cercetarea disciplinară a angajaţilor ISU Constanţa. Un ofiţer cu funcţie de conducere, care avea responsabilităţi legate de dotarea cu echipamente, a depus cerere de pensionare

Trei ofițeri de la ISU Dobrogea sunt cercetați disciplinar după incendiul de săptămâna trecută, când o femeie a căzut de la etajul şase şi a murit. Unul dintre ofițerii cu funcții de conducere și-a făcut raportul de pensionare şi i-a fost aprobat. Alţi patru angajați ISU, subofițeri, au fost deja sancționați disciplinar.

Ultima Oră

Cele mai citite