Teheranul a confirmat moartea a doi lideri marcanți. Muniție cu dispersie lansată asupra centrului Israelului

Israelul a lovit nimicitor, în această dimineață, centre de comandă ale Hezbollah din Beirut. Bombardamentul vine după ce, peste noapte, gruparea satelit a Iranului și Teheranul au lansat atacuri coordonate. Oficialii iranieni au confirmat uciderea şefului securităţii şi au ameninţat că vor riposta decisiv. Iar prima replică a fost asupra Israelului. Cel puţin două persoane au fost ucise în suburbiile Tel Avivului, în urma unui atac cu rachete al Gărzii Revoluţionare. De asemenea, Iranul a confirmat totodată și moartea șefului forțelor paramilitare Basij, aripa de voluntari a Gărzilor Revoluționare.

Conflict în Orientul Mijlociu: val de atacuri în țările din Golf. Facilitate americană din Bagdad, vizată de drone

Conflictul din Orientul Mijlociu continuă să se extindă. Israelul și Iranul au lansat noi atacuri reciproce, iar lovituri au fost raportate în mai multe zone din regiune. Presa internațională relatează că ofensiva israeliană s-a intensificat, în timp ce Gărzile Revoluționare iraniene anunță cea mai dură operațiune de represalii de la începutul războiului.

Hegseth: Trump va decide durata războiului. El controlează accelerația

Statele Unite nu vor renunța la războiul cu Iranul până când „inamicul nu va fi învins total și definitiv”, a declarat marți secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, în cadrul unei conferințe de presă la Pentagon, adăugând că președintele Donald Trump „controlează accelerația” războiului și stabilește propriul calendar.

Ultima Oră

Cele mai citite