Creșteri semnificative ale debitului Dunării. La ce să ne așteptăm și ce măsuri iau autoritățile

Autoritățile române sunt în alertă după ce au fost anunțate creșteri semnificative ale debitului Dunării, cu o viitură masivă așteptată să lovească țara până la finalul lunii septembrie. Ministerul Mediului a anunțat că, între 28 și 29 septembrie, debitul fluviului la intrarea în România, în zona Baziaș, va ajunge la 9.500 metri cubi pe secundă, mai mult decât dublu față de valorile actuale.

Risc sanitar în zonele afectate de inundaţii. În multe localităţi apa nu mai e potabilă, fântânile sunt colmatate

De parcă inundaţiile nu au provocat suficientă durere şi distrugere, localnicii din satele devastate sunt expuşi acum unui alt pericol. Cel al bolilor infecţioase. Riscul este maxim din cauza mâlului, a animalelor moarte şi a mizeriilor care aduse de şuvoaie. În multe localităţi apa nu mai e potabilă, fântânile sunt colmatate, iar mulţi oameni au răni care trebuie îngrijite. Voluntarii şi reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică merg din casă în casă de câteva zile.

Românii din mai multe zone din țară, solidari cu sinistrații. Diaspora din Germania trimite un TIR cu ajutoare

Oamenii s-au mobilizat în multe orașe din țară pentru a-și ajuta semenii care au trecut prin coșmarul inundațiilor, unii pentru a treia oară. La Timișoara, Iași și Târgu Jiu, locuitorii nu au rămas indiferenţi la suferința acestora. Au arătat că împreună pot face bine. Și au donat haine, alimente, articole de igienă și bunuri necesare pentru traiul zilnic. Pe lângă acestea, este nevoie urgentă și de materiale de construcții și articole sanitare.

Ploaia nu dă pace locuitorilor din Cudalbi, jud. Galați. ”Împreună facem bine”,campanie TVR în sprijinul sinistraților

În județul Galați, la Cudalbi, joi dimineață, ploua din nou. După ce miercuri a ieșit soarele și începea să usuce noroiul din zonele inundate, joi dimineață ploaia a reînceput, spre disperarea oamenilor, care sperau să nu mai vadă precipitații prea curând. Nordul Dobrogei și Moldova sunt, joi sub atenționare cod galben de ploi. Vremea se schimbă de la o oră la alta.

Ultima Oră

Cele mai citite