Paraguay și-a relocat ambasada de la Tel Aviv la Ierusalim

O nouă ţară și-a relocat ambasada de la Tel Aviv la Ierusalim. Este vorba despre Paraguay, care devine astfel a treia ţară, după SUA și Guatemala care face această mişcare.  Preşedintele Paraguayului, Horacio Cartes, a sosit duminică seară în Israel.

Analizarea mutării ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. Guvernul nu va lua o hotărâre decât după finalizarea analizei MAE

Guvernul României nu a luat nicio decizie privind mutarea ambasadei noastre de la Tel Aviv la Ierusalim. Ministrul de externe, Teodor Meleşcanu, a explicat, la emisiunea 'Lumea Azi', că a fost aprobată doar o analiză 'privind oportunitatea unei asemenea hotărâri'. Analiza este realizată de Ministerul de Externe, împreună cu alte instituţii.

Contextul mutării ambasadelor la Ierusalim și poziția României

Nicidodată în ultimele decenii mutarea unei ambasade nu a fost atât de controversată. Până la urmă însă, Ierusalimul este considerat de multe țări, tacit, drept capitală de facto a Israelului. Și atunci de ce să nu aibă Statele Unite ambasada acolo? Mihai Melinescu ne arată contextul unei asemenea decizii și, mai ales, de ce ne privește în mod direct, pentru că și România a intrat în această controversă.

Ludovic Orban a depus plângere la Parchet împotriva premierului Dăncilă pentru înaltă trădare. L. Dragnea: E tentativă de lovitură de stat

Ludovic Orban a depus plângere penală pe numele premierului Viorica Dăncilă şi al preşedintelui PSD, Liviu Dragnea, din cauza memorandumului privind mutarea ambasadei României în Israel. Şeful PNL a precizat că plângerea a fost făcută în nume personal. A depus-o la Parchetul General, care a transferat-o, însă, către DIICOT. Preşedintele PSD a declarat că este o tentativă de lovitură de stat.

Iohannis, la Sofia: Pe politică externă, colaborarea Guvernului cu Preşedinția este obligatorie. Dragnea: Când se întoarce, o să răspund

Tensiunile dintre preşedintele ţării şi liderii Puterii, pe tema politicii externe, nu s-au stins. De la Sofia, unde a participat la un summit al Uniunii Europene, Klaus Iohannis a declarat că este obligatorie colaborarea între preşedinte şi Guvern. 'Atitudinea preşedintelui Camerei Deputaţilor şi a premierului, care angajează discuţii fără să se consulte, dăunează României', a spus Iohannis. Liviu Dragnea spune că îi va da o replică după revenirea în ţară.

Ultima Oră

Cele mai citite