Minunea Luminii Învierii, în Biserica Sfântului Mormânt. Lumina Sfântă s-a aprins și anul acesta la Ierusalim

În fiecare an, în Sâmbăta Mare a Paştelui ortodox, la Mormântul Sfânt apare, de nicăieri şi fără nicio explicaţie exterioară, Lumina Învierii. E cea mai veche minune a creştinătăţii de după Înviere, atestată anual, iar primul care ar fi văzut Lumina Sfântă sau Focul Sfânt a fost chiar Apostolul Petru, în anul 34. Din anul 1106 avem prima descriere în detaliu a acestui miracol, făcută de călugărul rus Daniil.

Moment istoric la Ierusalim. A fost redeschisă Biserica Sfântului Mormânt

Patriarhul grec al Ierusalimului, Theophilos al III-lea, a oficiat slujba de redeschidere a Bisericii Sfântului Mormânt. Evenimentul şi proiectul comun al creştinilor de restaurare este un moment important pentru apropierea celor trei biserici care îşi revendică lăcaşul de cult: ortodoxă, romano-catolică şi armeană.

Ultima Oră

Cele mai citite