Vremea rece și ninsorile țin pârtiile deschise. Sute de turiști, la schi, în Bucovina

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar. Vom avea parte de ger până la mijlocul săptămânii viitoare, cu temperaturi chiar și de minus 20 de grade, în timpul nopții, în unele regiuni. Nordul Moldovei este deja sub cod galben, care se va extinde în jumătatea de est a țării de mâine seară. Turiștii nu țin cont însă de ger, ba chiar se bucură că temperaturile scăzute mențin pârtiile în stare bună pentru schi și săniuș.

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar: minus 20 de grade în nordul Moldovei, ger și ninsoare viscolită

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar. Astfel, vom avea parte de ger până la mijlocul săptămânii viitoare. În nordul Moldovei, temperaturile minime vor coborî spre minus 20 de grade în timpul nopților, iar peste zi vor fi între minus 8 și minus 16 grade, avertizează meteorologii. Dar vremea se răcește accentuat în toată țara. Vor fi nopți și dimineți geroase, vânt, polei, ghețuș și ninsori viscolite.

Iarna creează opere de artă naturală: cascada "La Chișătoare" din județul Brașov

Gerul transforma natura în opere de artă. Pe drumul spre Moieciu de Sus, o cascadă spectaculoasă îngheață parțial iarna, la temperaturi de sub minus 10 grade Celsius. Țurțurii și coloanele de gheață înalte și de 15 metri, înconjurate de zăpadă, oferă în aceste zile un decor încântător.

Cod galben de ger în peste jumătate de țară. Vreme deosebit de rece, precipitații mixte și polei, până miercuri

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme geroasă, valabile vineri și sâmbătă în peste jumătate din țară. Vreme deosebit de rece, ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului sunt prognozate până miercurea viitoare la nivelul întregii țări.

Atenție la aparatele folosite pentru încălzirea locuințelor! Reguli pentru prevenirea incendiilor și a intoxicațiilor

Atenție la cum anume vă încălziți locuințele în această perioadă geroasă. În lipsa încălzirii centralizate, mii de bucureșteni și nu numai apelează la soluții improvizate precum: reșouri, aeroterme vechi, aragazuri lăsate aprinse, improvizații electrice sau sobe artizanale. Acestea pot produce incendii sau intoxicații cu monoxid de carbon.

Iarna scoate la iveală probleme administrative grave: frig în apartamente și spitale, riscuri de debranșare

Bucureștenii care nu au căldură în apartamente și pacienții care suferă de frig în unele dintre cele mai mari spitale din Capitală mai au nevoie de răbdare și calorifere electrice cel puțin până vineri. Abia atunci sunt șanse să fie remediate avariile care nu permit furnizarea cu presiune a agentului termic în conducte, anunță Termoenergetica. Deocamdată, oamenii se descurcă greu și se gândesc cu groază la facturile pe care le vor avea de plătit la electricitate.

Ultima Oră

Cele mai citite