Recomandări ale Ministerului Sănătăţii pentru perioadele cu temperaturi extrem de scăzute

Iarna, vreme, frig, zapada
13 January 2026, 13:49 (actualizat 13 January 2026, 13:53)

Ministerul Sănătăţii recomandă, în perioadele cu temperaturi extrem de scăzute, ca populaţia să asculte sfatul medicilor, să evite deplasările în spaţii deschise şi expunerea la frig, să respecte regulile de igienă pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi să consume alimente bogate în proteine, fructe şi legume.

Ministerul recomandă limitarea deplasărilor în aer liber şi a expunerii prelungite la frig, în special a mâinilor şi picioarelor, pentru a preveni degerăturile.

“Purtaţi haine călduroase, căciuli, mănuşi, fular şi încălţăminte adecvată; evitaţi umezeala. Consumaţi alimente bogate în proteine, fructe şi legume; evitaţi consumul de alcool. Respectaţi regulile de igienă (spălarea cu apă şi săpun). Încălziţi corespunzător locuinţele şi nu folosiţi instalaţii improvizate, pentru a preveni intoxicaţiile cu monoxid de carbon”, se arată într-o informare a MS.

VEZI ȘI Ger de crapă pietrele. La Întorsura Buzăului s-au înregistrat -21 de grade Celsius. Codul galben, prelungit până miercuri

Potrivit sursei citate, persoanele vârstnice, în special cele cu afecţiuni cardiace sau respiratorii, trebuie să evite deplasările şi locurile aglomerate, iar copiii nu trebuie lăsaţi să aştepte singuri în maşini parcate. De asemenea, trebuie evitate transporturile lungi în vehicule neîncălzite corespunzător.

Ministerul Sănătăţii menţionează că monitorizează, prin direcţiile de sănătate publică, situaţia de la nivelul unităţilor sanitare, astfel încât acestea să poată primi, tria şi interna un număr mai mare de pacienţi.

De asemenea, susţine sursa citată, serviciile de ambulanţă judeţene vor suplimenta, în această perioadă, numărul de echipaje şi de autospeciale de intervenţie, dacă va fi necesar.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite