ANM: Cod galben de ger în 24 de judeţe şi Bucureşti. Vreme deosebit de rece şi intensificări ale vântului în toată ţara, până joi
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis două Coduri galbene de ger pentru 24 de judeţe şi municipiul Bucureşti, valabile până miercuri dimineaţa, şi o informare de vreme deosebit de rece şi intensificări ale vântului pentru toată ţara, valabilă până joi seara.
Elena Mateescu, director ANM: Temperaturi maxime luni ce vor caracteriza o vreme deosebit de rece, minus 8 – minus 4 grade. Valori în medie cu 5 până la 9, 10 grade sub cele normale pentru perioada în care ne aflăm. (…) Dacă până miercuri avem în vigoare aceste avertizări, vorbim deja de joi de o vreme în încălzire cu maxime, la scara întregii țări, între 1,2 grade în extremitatea sudică a Olteniei, dar în partea de vest a țării încă de miercuri masa de aer cald va determina creșterea temperaturilor. Ziua de joi în Banat și Crișana aduce temperaturi maxime de 14, până la posibil 15-16 grade Celsius. (…) De duminică, mai ales de luni, vremea va intra din nou într-un proces de răcire și în același timp e posibil să consemnăm și precipitații în cea mai mare parte a țării.
Potrivit meteorologilor, marţi, până la ora 20:00, în Oltenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Moldovei şi a Munteniei, vor fi temperaturi deosebit de scăzute (în medie cu 7 – 9 grade mai mici decât cele normale datei), cu valori maxime ce se vor încadra în general între -8 şi -4 grade.
Se vor afla sub Cod galben de ger judeţele Botoşani, Iaşi, Vaslui, Tulcea, Constanţa, Ialomiţa, Călăraşi, Prahova, Ilfov, Dâmboviţa, Giurgiu, Argeş, Teleorman, Vâlcea, Gorj, Olt, Dolj, Mehedinţi şi municipiul Bucureşti, integral, şi parţial judeţele Suceava şi Neamţ.
De asemenea, de marţi, ora 20:00, până miercuri, ora 10:00, în Moldova, Oltenia şi în cea mai mare parte a Munteniei vor fi temperaturi deosebit de scăzute, cu valori minime ce se vor încadra în general între -9 şi -6 grade. Codul galben vizează aceleaşi judeţe, mai puţin Constanţa şi Tulcea. Atenţionarea va include însă şi judeţele Vrancea şi Bacău, parţial, şi Galaţi şi Buzău, integral.
Totodată, până joi, la ora 20:00, este în vigoare o informare de intensificări ale vântului, trecător ninsoare viscolită la altitudini de peste 1.700 metri la munte, polei şi gheţuş.
Pe parcursul zilei de marţi (3 februarie) vremea se va menţine deosebit de rece local în regiunile sudice şi estice. Astfel, în aceste zone, temperaturile maxime se vor încadra între -8 şi 0 grade, iar cele minime în general între -9 şi -3 grade.
Din seara zilei de marţi, vântul va avea intensificări în regiunile sud-vestice, iar de miercuri dimineaţa (4 februarie) şi în cele estice, la munte şi pe arii restrânse în rest, cu viteze în general de 40 – 50 km/h, iar la altitudini de peste 1.700 metri rafalele vor depăşi 70 – 80 km/h, trecător viscolind ninsoarea.
Temporar vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a ţării. Acestea vor fi sub formă de ploaie în Banat, Crişana, Oltenia, Muntenia şi Dobrogea, mixte în Maramureş, Transilvania, Moldova şi la munte, favorizând topirea stratului de zăpadă. Pe arii restrânse, îndeosebi în sud-vestul, centrul şi nord-estul teritoriului, se va forma polei sau gheţuş.
Cod galben de vânt puternic pentru patru judeţe
ANM a emis o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului pentru judeţele Timiş şi Caraş Severin şi pentru zone din Hunedoara şi Gorj, valabil de miercuri, ora 08:00, până joi, ora 20:00.
Potrivit meteorologilor, în intervalul menţionat, vântul va avea intensificări în judeţul Caraş-Severin şi local în judeţul Timiş, cu viteze de 50 – 70 km/h, iar în Munţii Banatului şi în zona înaltă din vestul Carpaţilor Meridionali rafalele vor atinge 90 – 100 km/h, viscolind trecător ninsoarea.

