Cod galben de ger în peste jumătate de țară. Cele mai scăzute temperaturi, în nordul Moldovei

Luna februarie debutează cu ger puternic și ninsori în nordul și sudul țării. Noaptea trecută a fost extrem de frig în județele din nordul Moldovei unde mercurul din termometre a coborât până la minus 16 grade. Vremea nu dă semne de încălzire așa că meterologii au emis avertizări cod galben pentru zilele următoare când se așteaptă un nou val de frig.

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar: minus 20 de grade în nordul Moldovei, ger și ninsoare viscolită

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar. Astfel, vom avea parte de ger până la mijlocul săptămânii viitoare. În nordul Moldovei, temperaturile minime vor coborî spre minus 20 de grade în timpul nopților, iar peste zi vor fi între minus 8 și minus 16 grade, avertizează meteorologii. Dar vremea se răcește accentuat în toată țara. Vor fi nopți și dimineți geroase, vânt, polei, ghețuș și ninsori viscolite.

Ultima Oră

Cele mai citite