George Simion, ales preşedinte al AUR

Delegaţii la Congresul extraordinar al AUR l-au ales, duminică, pe George Simion ca preşedinte al partidului. La şedința care s-a desfășurat la Palatul Parlamentului au participat aproape 900 de delegați cu drept de vot.

Protest organizat de AUR în centrul Capitalei

AUR a organizat astăzi un marş prin mai multe zone din centrul Capitalei, inclusiv prin faţa ambasadei Rusiei, dar şi prin Piaţa Universităţii cu punct final cartierul Cotroceni.

Solicitarea PNL privind sancţionarea lui George Simon, în urma agresării ministrului Virgil Popescu, a fost trimisă Comisiei juridice

Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a luat act, luni, de o solicitare a Grupului parlamentar al PNL privind sancţionarea liderului deputaţilor AUR, George Simion, cu avertisment, invocând incidentul care a avut loc pe data de 7 februarie, la dezbaterea moţiunii simple USR în plenul Camerei. Solicitarea PNL a fost trimisă spre analiză şi dezbatere Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor.

Noi injurii în Parlament, în Comisia de modificare a Regulamentului Camerei Deputaților. AUR și USR nu sunt de acord cu noile reguli și spun că Parlamentul devine mai opac

Incidentul de marți din Parlament, cu liderul AUR George Simion agresându-l pe ministrul Energiei, schimbă regulile în Camera Deputaților. Aleșii care nu își vor putea controla furia vor rămâne fără o jumătate de indemnizație, timp de 6 luni. Și fără mașini și funcționari. Așa s-a decis prin vot, în plenul Camerei. Dar nici AUR, nici USR nu sunt de acord cu noile sancțiuni și spun că Parlamentul devine astfel mai opac.

Cum vor parlamentarii să evite viitoare agresiuni, după incidentul provocat de George Simion. De la sancțiuni financiare, până la retragerea logisticii și la limitarea dreptului la cuvânt

Liderul AUR, George Simion, este urmărit penal pentru ultraj și tulburarea ordinii publice. Parchetul General s-a autosesizat după incidentul de luni din Parlament, când Simion l-a bruscat chiar la tribună pe ministrul Energiei, Virgil Popescu. Între timp, conducerea Camerei lucrează la înăsprirea sancțiunilor pentru deputații scandalagii - de la reducerea indemnizației, până la retragerea funcționarilor și a mijloacelor logistice din aparatul grupului parlamentar.

Ultima Oră

Cele mai citite